הספקטרום האוטיסטי כולל בתוכו מגוון הפרעות בעלות מכנה משותף ומתייחס לחסרים מהותיים, ברמה הכמותית והאיכותית במיומנויות תקשורתיות ושפתיות, חברתיות, במיומנויות משחק והתנהגות. הספקטרום האוטיסטי או בשמו הלועזי ASD - Autistic Spectrum Disorder כולל בתוכו קשת רחבה של הפרעות דומות, אולם בדרגות חומרה ותפקוד שונות.
שיטת טומטיס, הנה אחת השיטות הטובות והיעילות הנותנות מענה ללקות זו, השיטה מתבססת על שיפור איכות ההקשבה, שכן הקשבה היא מיומנות בסיסית המהווה תנאי הכרחי להתפתחות של תקשורת, שפה ודיבור, קריאה וכתיבה.

הסימפטומים לבעיה

ASD הינה סוג של הפרעה התפתחותית נרחבת, המתאפיינת על ידי ליקויים בשלושה תחומים: בתחום החברתי, התקשורתי, ובדפוסי התנהגות חזרתית וסטריאוטיפית.הסימפטומים בתחום החברתי כוללים: ליקוי בשימוש בהתנהגות לא-מילולית, ליקוי בקשרים חברתיים עם בני הגיל והעדר מניע ספונטני לחלוק הנאה, תחומי עניין או הישגים.


הסימפטומים בתחום התקשורתי כוללים: עיכוב או העדר שפה מדוברת, יכולת לקויה ליזום או לקיים שיחה ברצף או באופן המשכי, שפה חזרתית וסטריאוטיפית והעדר משחק דמיוני מגוון וספונטאני או משחק חיקוי חברתי.

הסימפטומים בתחום דפוסי ההתנהגות החזרתית כוללים: התעסקות יתר בתחומי עניין סטריאוטיפיים החריגים בעוצמתם או במיקודם ונמשכים לאורך זמן, טקסים ושגרות נוקשים ולא תפקודיים, תנועות חזרתיות וסטריאוטיפיות, עיסוק רב בחלקי עצמים ולא בשלם.


הטיפול ב asd

שיטה יעילה לטיפול ב- ASD היא שיפור איכות ההקשבה. ההקשבה מעניקה את היכולת לקלוט מידע ולהשתמש בו נכון ומהווה את המיומנות הבסיסית להתפתחותה של תקשורת, שפה, דיבור, קריאה וכתיבה. אימוני הקשבה ישפרו משמעותית את איכות ההקשבה וישפיעו לטובה על תחומי החיים השונים. באמצעות הטיפול יוכל הילד לקלוט מידע רב יותר וממוקד יותר. שיפור ההקשבה ישפר באופן משמעותי את חיי הילד.

מהו ASD וכיצד מטפלים בבעיה? מהו ASD וכיצד מטפלים בבעיה?
 
מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר