לקויות למידה הינן הפרעות נוירו התפתחויות מולדות, העשויות להפריע משמעותית בתפקודי הלמידה הבסיסיים ורכישת מיומנויות כמו קריאה, כתיבה ומיומנויות חישוב. עד לפני שנים מועטות סווגו הדיסגרפיה, דיסלקציה ודיסקלקוליה בלבד בקטגוריית לקויות הלמידה, אולם כיום קיימת בקרב אנשי המקצוע והמחקר בתחום הנטייה לכלול באותה הקטגוריה גם הפרעות נוספות כמו הפרעות קשב וריכוז, דיספרקסיה ורבלית, לקויות למידה בלתי מילוליות וכדומה.

חשוב לציין כי אבחון לקויות למידה נערך על ידי אנשי מקצוע שונים בהתאם לתסמינים ובהתאם לחשדות. על פי חוק, את אבחון קשב וריכוז רשאי לערוך נוירולוג או פסיכיאטר בלבד, בעוד שבנסיבות של חשד ללקויות הלמידה הסטנדרטיות ייערך אבחון דידקטי באמצעות מאבחן מומחה שהוסמך לכך. במצבים בהם יישנם קשיים בתחומי השפה או השמיעה יופנה המטופל אל קלינאית תקשורת, בעוד שקשיים מוטוריים יאובחנו דרך מומחים בריפוי ועיסוק תחושתיים.

תפקידה של קלינאית תקשורת

קלינאות תקשורת מסווג כמקצוע פרא-רפואי, ותפקידה של קלינאית תקשורת הוא לאבחן, לטפל ולשקם אנשים בעלי מגוון רחב של לקויות שונות בתקשורת האישית, לרבות לקויות בדיבור, לקויות בהבעת השפה המדוברת, לקויות בהבנה, וכן בבעיות הנוגעות אל תקשורת בלתי מילולית, קשיים בקריאה וכתיבה, לקויות מהקשת האוטיסטית כמו תסמונת אספרגר וכדומה.

 קלינאית תקשורת

הלקויות הללו עשויות לנבוע ממגוון סיבות שונות החל מבעיות פיזיות כגון פגם בחך או הפרעות בבליעה, דרך בעיות בקואורדינציה או חירשות וכלה בבעיות פסיכולוגיות או בליקויים כמו גמגום, שחלקן נובעות מסיבות שאינן ברורות דיין.

תפקידה של קלינאית התקשורת הוא לאבחן את הקושי ולהעניק טיפול הוראתי ותרגולי מותאם אינדיבידואלית לצורכי המטופל, תוך הסתייעות במידת הצורך בטכנולוגיה מסייעת, על מנת לאפשר למטופל תקשורת נוחה וקלה ככל שניתן.

שיטת טומטיס לטיפול בקשת רחבה של לקויות למידה ועיכובי התפתחות

קלינאית תקשורת פועלת לרוב כחלק מצוות רב-תחומי שמורכב מאנשי מקצוע מתחומים שונים כמו מטפלים באמנויות, מרפאים בעיסוק, פסיכולוגים וכדומה, והם מועסקים במסגרות מגוונות במערכות החינוך, הבריאות והרווחה, וכן במסגרות קהילתיות ובקליניקות פרטיות.

חשוב לדעת כי במסגרת חוק הסומטיים אשר נחקק בשנת 2009 זכאי כל ילד שאובחן בספקטרום האוטיסטי לקבל מעטפת של טיפולים פרא רפואיים מטעם קופות החולים או במסגרת של טיפולים פרטיים, ולקבל החזרים כספיים עבור הטיפולים הללו, לרבות קלינאות תקשורת, פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק.

אחת השיטות המתקדמות לטיפול בלקויות למידה, שפה ודיבור וכן סרבול מוטורי, חוסר ויסות חושי ועיכובי התפתחות שונים היא שיטת טומטיס לאימוני הקשבה על ידי גירוי צלילי.

 

מטרתו של הגירוי הצלילי הוא לאמן את האוזן וקישוריה העצביים אל המוח לשם חיזוק ושיפור העיבוד השמיעתי, וכן את ההתפתחות השפתית, הדיבור ויכולות הלמידה.

מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר