הפרעת קשב וריכוז הינה הפרעה פסיכיאטרית המאפיינת ילדים ומתבגרים רבים המורכבת מקשיים בקשב ובריכוז של האדם. הגורמים לכך יכולים לנבוע מכשלים המיוצרים בתפקודו של המוח, או כתוצאה ממצבים רגשיים ונפשיים המשפיעים על האדם.

 

לעיתים מלווה ההפרעה גם בהיפראקטיביות, המקשה לא רק על הילד, אלא גם על סביבתו. לרוב, המוצא הניתן לטיפול בהפרעות אלה אינו נותן מענה הולם לבעיה, ולעיתים אף גורם לנזקים נלווים. רגע לפני שמחדירים לגופו של הילד תרופות, כדאי להבין מהי התופעה, ואילו דרכים נוספות קיימות בכדי להעלימה.

 

הגורמים להפרעות קשב וריכוז


יכולת הריכוז של אדם מיוצרת מפעילויות מוחיות המאפשרות קליטת גירויים מסביבתו, ומושפעת רבות מהתנאים הנפשיים והרגשיים של אדם. בין אם ההפרעה נגרמת כתוצאה מכשלים בתפקודים המוחיים הקשורים, ובין אם נגרמת על ידי מצבים נפשיים או רגשיים, הסימפטומים של ההפרעה יהיו זהים, ולכן יקשו על זיהוי המקור.


זו הסיבה שבכל אבחון לקויות למידה או קשב וריכוז נמצא פסיכולוג מומחה שתפקידו לזהות את הגורמים להפרעות קשב וריכוז .
קשיים רגשיים או נפשיים יכולים לנבוע מדיכאונות, קשרים חברתיים כושלים, אלימות וכד', ובעזרת ריאיון מקיף מצליח הפסיכולוג לזהות מצבים אלה ואת הקשרם להפרעה אם קיימים. קשב הינו תוצאה ישירה של יכולת הריכוז, וחלק בלתי נפרד ממנה. ברגע שיכולות הריכוז של אדם נפגעות, כך גם יכולות הקשב שלו.

הפרעות קשב וריכוז

גורמים פיזיולוגיים

יכולת האדם לקשב וריכוז מתאפשרת הודות למוליך עצבי הנקרא דופמין. כשלים בתפקוד מוליך עצבי זה מייצרים הפרעות קשב וריכוז. הכשלים בדופמין נגרמים כנראה מליקויים באונה הפרונטלית או באזור הסטריאטלי שבמוחנו. מחקרים שונים הראו כי ליקויים בתפקודה של האונה הפרונטלית מייצרים אימפולסיביות וחוסר שליטה התנהגותית, כמו כן פגיעה בזרימת הדם לחלקים במוחנו הרווים במצב תקין בדופמין, מביאה לשיבוש בתהליכים של קבלת החלטות והוצאתן לפועל.

 

אפשר גם אחרת

אין ספק כי הפרעות קשב וריכוז נגרמות מליקויים שונים במוחנו. אך שיטת הטיפול אינה חייבת להיות תרופות המשבשות את התנהגותו ואישיותו של אדם. שיטת טומטיס מביאה את הדרך הנכונה לטפל בהפרעות קשב וריכוז ללא גרימת נזק או סבל מיותרים למטופליה. השיטה המבוססת על גירוי צלילי מאמנת את המוח לקלוט, לעבד, להבחין ולהגיב לצלילים, ועל ידי כך לשפר משמעותית את יכולות הקשב והריכוז וכל הנילווה לכך.

הפרעות קשב וריכוז- להתמודד קצת אחרת הפרעות קשב וריכוז- להתמודד קצת אחרת

 בין 5-10%  מכלל האוכלוסייה, מבוגרים וילדים, סובלים מהפרעת קשב וריכוז, או בכינוייה המקצועי - ADHD/ADD

אנשים רבים הסובלים וחווים הפרעת קשב וריכוז  ( ADD / ADHD )
הם בעלי שמיעה תקינה והקשבה לקוייה.
שיטת טומטיס משפרת קשב וריכוז.

סיפורים אישיים:

ADD /ADHD הינם מונחים מקצועיים המגדירים את תופעת הפרעות קשב וריכוז.
ADHD –Deficit/Hyperactivity Disorder Attention, הוא מונח כולל להפרעה, ו- ADD הגדיר בעבר את הפרעת קשב וריכוז כשהיא אינה מגיעה בצירוף של היפראקטיביות.

מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר