כל משפחה המגלה כי בנה מומקם בתוך על רצף האוטיזם ואינו מוגדר כ"נורמלי" לחלוטין מקבלת בשורה לא פשוטה איתה היא צריכה להתמודד באופן השקול והנבון ביותר. רצף האוטיזם כולל מגוון רחב של חסכי התפתחות הכוללים חסך בשפה הכולל בעיות בדיבור או בהבנה, חסכים בתקשורת הלא שפתית כגון הבעות פנים, יכולת לקיים קשר חברתי או אפילו ליצור קשר עין. מאפיין נוסף של מאפניים של אנשי רצף האוטיזם הוא חסכים בגמישות מחשבתית והתנהגותית ופחד מחידושים והפתעות.

רצף האוטיזם מקשה באופן משמעותי על תפקודו של הילד, אך גם על תפקוד המשפחה כולה. ההורים תמיד רוצים את העתיד הטוב ביותר עבור ילדיהם והתמודדות עם ילד הנמצא על רצף האוטיזם עשויה לגרום לעצב רב ולקושי בטיפול.

אולם, למרות הקשיים שחווים ילדים הנמצאים על רצף האוטיזם יש כיום דרכים טובות מאשר בעבר להתמודד עם הבעיות ולנסות לשפר את חייו של הילד. למרות הבעיות המוזכרות, הצליחו אנשים ילדים רבים שהיו אנשי רצף האוטיזם להתגבר על המגבלות ולהציג כישוריים ייחודיים בתחומים שונים ומגוונים, כגון מתמטיקה, ספרות, בלשנות, מחשבים וכלכלה.

ישנן לא מעט שיטות ודרכים לטיפול באנשי רצף האוטיזם,פתרון מוחלט לבעיה עדיין לא נמצא, אך טיפולים שונים עשויים לסייע באופן משמעותי לתפקודם והתפתחותם של ילדים רבים. שיטת טומטיס היא אחת הדרכים להתמודד עם בעיות כגון אוטיזם, הפרעות קשב ולקויות למידה. גם בישראל יכולים היום אנשי רצף האוטיזם לקבל את הטיפול הייחודי.

השיטה הומצאה לפני כ-65 שנה והיא מיושמת כיום במאות מקומות ברחבי העולם. השיטה פועלת על בסיס גירוי צלילי ההקשבה ומתייחסת לאופן שבו המוח מעבד את המידע שמגיע אליו מהעולם החיצוני.

לסיכום: גילוי רצף האוטיזם אצל בן משפחה היא עשויה להיות מכה לא פשוטה, אולם למרות הקושי הרב קיימים טיפולים המסייעים לאנשי רצף האוטיזם להמשיך להתפתח ולהפוך לחלק אינטגרלי מהחברה.

שיטת טומאטיס היא דרך ייחודית וותיקה לסייע לאנשי רצף האוטיזם לשפר את יכולת עיבוד המידע שלהם על ידי שימוש במכשור מכני המשמיע צלילים המגרים את מערכת העצבים והמוח.

רצף האוטיזם רצף האוטיזם
מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר