כל ילד מתפתח בסגנון ובקצב שלו - יחד עם זאת קיימת תבנית התפתחותית אופיינית. לעתים חל עיכוב התפתחותי או שיבוש בתהליך זה בדרגות חומרה שונות. ייתכן שילדכם לא השיג אבני דרך התפתחותיות כמצופה. אולי הוא לא זחל, התקשה בתהליך גמילה מחיתולים, הרבה לבכות, נבהל מרעשים, היה רגיש למגע, איחר בדיבור או התקשה לרכוש מיומנויות למידה. 

עיכוב התפתחותי רב תחומי

לפעמים הקשיים גלויים סמוך ללידה כמו אצל ילדים עם תסמונת דאון או שיתוק מוחין , ולעתים העיכוב בולט בשלב מאוחר יותר כמו אצל ילד שהתחיל לומר מלים בגיל צעיר והפסיק, או שכלל לא התחיל לדבר.

יכולת מוגבלת בשפה, דבור ותקשורת יוצרת תסכול ומעוררת אצל חלק מהילדים המתקשים, תגובה של התכנסות פנימה לתוך עולמם הפרטי. אפשר לראות ילדים אלה נעים ממקום למקום לבדם וללא מטרה ברורה. סגנון המשחק שלהם שונה משל ילדים אחרים, כמו נטייתם להתמקד ולהתבונן בגלגל מסתובב של מכונית צעצוע במקום להסיע אותו כפי שילדים אחרים עושים. ילדים אלה מתוארים על רצף האוטיזם או עם תסמונת אספרגר.

ילדים תזזיתיים הנמצאים בתנועה מתמדת, לא מקשיבים להוראות, שוכחים מה עליהם לעשות ואינם מסוגלים להתרכז בפעילות אחת יותר ממספר דקות, יעוררו חשד שהם סובלים מ: הפרעת קשב וריכוז (ADD), או הפרעת קשב וריכוז עם היפראקטיביות (ADHD).

ילדים אחרים מגלים קושי רב בקריאה ויאובחנו עם דיסלקציה. חלקם כלל לא יצליח לקרוא, אחרים ישמיטו מלים קצרות, יבלבלו אותיות כמו "ג" ו- "ז", ישכלו הברות, ידלגו על שורות או ינחשו את סוף המילה.

רבים מאותם הילדים עליהם דיברנו סובלים מטונוס שרירים לא תקין, או מקשיי קואורדינציה או שיווי משקל. הם עלולים להיות מגושמים ומסורבלי תנועה, הם נמנעים מפעילות גופנית ורכיבה על אופניים נתפסת כמשימה בלתי אפשרית.
כל בוקר מתחיל עם מתחים המשפיעים על הילדים ועל אלה המעורבים בגידולם. עבורם, מטלות היומיום להתלבש לבד, לצחצח שיניים או לקשור שרוכים - מהווים מכשול. גם בהמשך היום, הם נאלצים להתמודד עם אתגרים נוספים אחיזת עיפרון לכתיבה, או מספריים לגזירה.
קשיים אלה עלולים להיות סימנים של
סירבול מוטורי / דיספרקציה / DCD.

במרכז טומטיס, אנו מקדמים ילדים הסובלים מעיכובי התפתחות מכל סיבה.

אנו משתמשים באוזן האלקטרונית, במוסיקה מעובדת ומוקלטת במיוחד עבור השיטה ובאוזניות ייחודיות. כל אלה פותחו לאור גילוייו של ד"ר אלפרד טומטיס.
הטיפול באמצעות גירוי צלילי נועד לעורר או לעורר מחדש את הרצון ואת היכולת של ילדך להקשיב ולתקשר ובכך לשפר את איכות חייו.

שיטת טומטיס עוזרת לילדים שלא עברו אבחון אך מעוררים דאגה אצל הוריהם, ולאלה שאובחנו על ידי אנשי מקצוע עם אחד או יותר מהתופעות הבאות:
עיכובי התפתחות,
הפרעת קשב וקשיי ריכוז הפרעות קשב וריכוז , ליקויי למידה, דיסלקציה, CAPD (הפרעה בעיבוד אודיטורי מרכזי), בעיות שפה ודיבור, סרבול מוטורי,דיספרקציה או DCD, הפרעת ויסות חושי, אוטיזם, PDD , תסמונת אספרגר, תסמונת דאון, קשיים של ילדים מאומצים.


נשמח לעזור גם לכם! 

בחן את עצמך: שאלון הקשבה לפעוטות או/ו לילדים שטרם פיתחו שפה ודיבור

בחן את עצמך: שאלון הקשבה לילדים גדולים ו או לילדים מדברים

 

שיטת טומטיס עוזרת לילדים בעלי עיכוב התפתחותי עיכוב התפתחותי כללי ושפתי
 
מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר