הילד שלכם עבר אבחון הפרעות קשב וריכוז וגיליתם שהוא סובל מההפרעה, קיבלתם המלצה חמה, בעידודה של מחנכת הכיתה, לתת לילד ריטלין, תוך הבטחה שהכדור הקטן יחולל פלאים בחייו של בנכם היקר לכם מכל, בחייכם שלכם, וכמובן, גם בחייהם המקצועיים של מוריו בבית הספר. רגע לפני שאתם רצים להכניס לגוף של ילדכם ריטלין או כל תרופה כימית אחרת, כדאי שתקראו כמה עובדות שלא בהכרח סיפרו לכם.

 

השפעותיו השליליות של הריטלין

באיחוד האירופאי כבר השכילו להבין שלדחוף כימיקלים לילדים הם לא בהכרח הפתרון הטוב עבורם, ולכן גם מיהרו להוציא הנחיות ברורות ומפורטות, וגם די מחמירות, לגבי השימוש בריטלין. את ההנחיות הוציאה הסוכנות האירופאית לתרופות, שכמובן, לא היתה ממהרת להוציא הנחיות, אשר יורידו באופן ניכר את מכירות התרופה, ללא מחקרים מבוססים.

השורה התחתונה של ממצאי המחקרים היא פגיעה פיזיולוגית משמעותית אפשרית, ואפשרות להתפתחות של תופעות ומחלות נפש. בין ההפרעות הפסיכיאטריות ניתן למצוא דיכאונות ואף מחשבות אובדניות, פסיכוזה (אובדן קשר עם המציאות, חלקי או מלא), מאניה (הפרעת מצב רוח המביאה למצבים קיצוניים) ועוינות.

עוד יכול לגרום הריטלין לתופעות ומחלות פיזיולוגיות חמורות, כגון: הפרעות בקצב הלב, אירועים מוחיים, שבץ, היצרות כלי הדם במוח, דלקת בכלי הדם המוחיים, עלייה בלחץ הדם, קצב לב מוגבר, מיגרנות, עיכובים בגדילה ובהתפתחות המינית ועוד.

 

הקלות הבלתי נסבלת בדחיפת ריטלין לילדינו

לצערנו הרב, במדינת ישראל עדין לא השכילו לעצור את טירוף הריטלין, והתרופה הכל כך שכיחה בישראל ניתנת לילדים רבים, במקרים רבים מתוך נוחות של מערכת החינוך, ולא מתוך הכרח, וזאת למרות שהחוק אינו מאפשר למורים להמליץ על לקיחת תרופה כזו או אחרת.

 

כך ילדים רבים מקבלים מרשמים לתרופה לאחר אבחון קשב וריכוז או אבחון לקויות למידה. לעומת זאת, מדינות האיחוד האירופאי פועלות בחומרה ובזהירות יתרה בכל הנוגע לתרופות הניתנות לילדים. כחלק מההנחיות מהווה התרופה האמצעי האחרון, לאחר שכל השיטות האחרות מוצו לטיפול של ליקויי למידה. כל ילד המקבל מרשם לריטלין צריך לעבור בדיקות רפואיות, פיזיולוגיות ופסיכיאטריות מקיפות, לפני תחילת השימוש בתרופה ובכל משך נטילת התרופה.  

 

תחליף בטוח

שיטת טומטיס מציגה את התחליף הבטוח והמוצלח לתרופות דוגמת ריטלין . לאחר אבחוני קשב וריכוז או אבחון אצל קלינאית תקשורת, ניתן לעבור טיפול נטול סיכונים, הפותר את הבעיה מהשורש, ואינו גורם לאי נוחות או סבל לילד.

 

מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר