בכדי להתמודד עם ילדים הסובלים מבעיות ויסות רגשי או בכדי לעבור אבחון אוטיזם צריך הרבה כוח נפשי. מדובר בדברים אשר מטרידים רבים מאיתנו כאשר כיום ישנן דרכים רבות להקל על החיים של האוכלוסיה עם הקשיים אשר צפויות להפוך את החיים של אלה להרבה יותר קלים. ילדים אוטיסטים כמו כאלה הסובלים מבעיות קשב וריכוז צפויים להתקשות בלמידה, דיבור, הקשבה או כתיבה. כל אלה הן מיומנויות אשר דורשות כישורים ספציפיים שניתן לפתח.

 

ילדים אוטיסטים – במה ניתן להועיל להם?

 כל ילד צריך סביבה תומכת וגירויים מתאימים בשביל לאפשר לו התפתחות תקינה. אך כאשר לילד יש קושי מנטלי, קוגניטיבי או התפתחותי - הרי האתגר גדול פי כמה. מה גם שההשקעה הרבה שנשקיע בו לא תשיג תוצאות מקסימליות. אלא ישפרו את מצבו מהמקום בו הוא נמצא כרגע. גם ילדים אוטיסטים מהווים אתגר עבור ההורים והמורים שלהם.  חשיבות רבה יש בהשקעה בהם, כיוון שכך נצליח לשפר את היכולות שלהם וכתוצאה מכך את איכות החיים.

 

ילדים אוטיסטים הם בעלי יכולות מוגבלות. המוגבלות הזו עתידה להקשות עליהם בביצוע משימות שונות וכן בניהול אורח חיים סביר. קיימות כיום שיטות טיפוליות שונות ודרכים שעשויות להועיל לכל בעל מוגבלות, וכן למי שסובל מתופעה של קשיים חברתיים בגין היותו מצוי באיזושהי נקודה על הסקלה של ספקטרום אוטיסטי. כן, גם אם ילד סובל מתופעת אוטיזם בתפקוד גבוה הוא עלול לסבול רבות במשך שנות החיים שלו. לכן חשוב כל כך למצוא את הדרך להגיש לו את הסיוע הנחוץ ולשפר את היכולות שלו.

 

המיומנויות השונות ניתנות לפיתוח בעזרת שיטות שונות ומגוונות אשר קיימות היום בשוק ותפקידן להפוך את חייו של זה הסובל מקשיים לכמה שיותר נורמטיביים. בעזרת שיטות מוכחות כדוגמת שיטת tomatis ניתן יהיה לתת מענה מקיף וחכם לכל הסוגייה. לא צריך לשבור יותר את הראש בנוגע לדרך ההתמודדות עם הקשיים השונים. בעזרת טיפול עם שיטת מוכחת ניתן לשים לעניין סוף.

 

ילדים אוטיסטים וקשיים רבים

 כאשר חושבים על זה, ילדים אוטיסטים נאלצים להתמודד עם אינספור קשיים במהלך החיים שלהם. בין אם מדובר על כך שצוחקים עליהם בבית הספר ובין אם על כך שרבים בוחרים להתרחק מהם. הקשיים הללו הופכים את החיים של כל אחד הסובל מאוטיזם להרבה יותר קשים. בכל אופן, בעזרת שיטות מוכחות ניתן לספק לאותם ילדים דרכים להתגבר על חלק מהקשיים ולהתחיל בחיים יותר נורמטיביים. הדבר מאפשר בעצם לכל אחד אשר יהיה מעוניין בכך להפחית בצורה ניכרת את הקשיים איתם הוא נאלץ להתמודד.

 

על אבחון מקצועי בשיטת Tomatis 

לפני שניגשים להציע כלים טיפוליים ועזרה מקצועית, חשוב ביותר לערוך אבחון מקיף ואמין. וזאת בשביל להגדיר מהו הקושי הספציפי של הילד ומהי המוגבלות שמלווה אותו. אבחון אוטיזם והגדרת כל קושי תיעשה על ידי איש מקצוע מתחום אבחון ילדים בעלי מוגבלויות וקשיים. לפי הכללים יבוצע האבחון ותוגדר לקות למידה הגדרה מדויקת לילד.

 

הטיפול בשיטת Tomatis

השיטה על שם ד״ר אלפרד טומטיס הינה שיטה אשר ייעודה לשפר את יכולות הלמידה בקרב הסובלים מלקויות שונות. השיטה מתאימה לכל אחד הסובל מקשיים בלימודים, קריאה, הקשבה או כתיבה, כאשר בעזרתה תוכלו לשפר באופן ניכר את איכות החיים שלכם. ילדים אוטיסטים גם הם יכולים להיעזר באופן ניכר בשיטה זו כאשר התוצאות של השיפור יבואו לכדי ביטוי באופן מהיר במיוחד. כדאי ליצור קשר עוד היום עם הסניף הישראלי בכדי להבין מדוע כה רבים ברחבי העולם בחרו דווקא בשיטה זו לשם התמודדות עם הקשיים שלהם!

 

קיימות כיום שיטות טיפוליות רבות, הללו נועדו להקנות לכל ילד באשר הוא, כלים להתמודדות וטכניקות לשיפור הלמידה והביצועים השונים. בין אם מדובר על קושי חברתי ובין אם הקושי הוא קוגניטיבי או תפקודי – חשוב למצוא את הדרך הנכונה להועיל לו ולקדם אותו. כך מכינים אותו לקראת ניהול סדר יום תקין יותר לאיכות חיים גבוהה.

 

שיטת טומטיס זו שיטה שמטפלים רבים ברחבי העולם בחרו בה בשביל להועיל למטופלים שלהם. גם בישראל נעשה שימוש בשיטה זו. מטרת השיטה היא לשפר יכולות למידה בקרב בעלי מוגבלויות שונות. היא מתגלה כיעילה במיוחד והתוצאות שלה מפתיעות בהחלט. 

 

על השתלבות ילדים אוטיסטים במערכת החינוך בישראל

 

ילדים אוטיסטים: מידע, אבחון וטיפול ילדים אוטיסטים
מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר