קשיים שצצים שמרמזים על הפרעת קשב וריכוז

  • הפרעת קשב וריכוז מתבטאת במצבים בהן ילד או מבוגר מאבד תשומת לב בשיחה, אינו ממוקד או מתמיד במשימה ואינו מאורגן, בד״כ הדבר נובע מחוסר הבנה או התרסה.
  • לתופעה מתלווה היפראקטיביות שגורמת לתנועתיות יתר על המידה ורוגז, אצל מבוגרים זה עלול להתבטא בחוסר שקט קיצוני או להתיש את הסובבים בפעילות מסויימת.
  • הפרעת קשב וריכוז כוללת דחפים וביצוע פעולות חפוזות המתרחשות ברגע מבלי לחשוב עליהם קודם וייתכן שיש בהן פוטנציאל גבוה לפגיעה, או אי יכולת בדחיית סיפוקים.

מורים, הורים או מי שבאים במגע עם ילדים (ועם מבוגרים!) שמים לב לקושי זה המתבטא באי יכולת לשמור על קשב רציף, העדר יכולת לשלוט על הדחף להגיב לאלתר על כל גירוי והעדר מנגנון לוויסות חושי, אימפולסיביות יתרה – לכן ייתכן מאד כי מדובר בתופעת הפרעת קשב וריכוז הנקראת באנגלית ADHD.

 

הפרעת קשב וריכוז והשפעתה בחיים

להפרעות קשב וריכוז יש השפעה מכרעת ומרחיקת לכן, שכן הן מקשות על אנשים להתרכז במה שקורה להם וסביבם, מה שהופך תקשורת, לימוד הבעה עצמית ודברים רבים אחרים למאתגרים פי כמה וכמה.


הלוקים בהפרעה זו מתקשים לעבד מידע, למיינו, להבחין בין עיקר לטפל, לארגן את הזמן ולהתארגן בתוכו. לא מדובר במצב רוח תנודתי, אף לא בבעיית התנהגות אלא בהפרעה אורגאנית שמקורה באי תקינות פעולתם של המוליכים העצביים במוחם של הלוקים בהפרעה זו.

הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז כרוכה בהסחת דעת, בחוסר מיקוד ותשומת לב. רבים מהלוקים בה מאופיינים, בין השאר, בהיפר אקטיביות, בחוסר שקט מוטורי, בחוסר יכולת לדחות סיפוקים, בתגובה לא מבוקרת על כל גירוי, בקושי ניכר לסיים משימות, קל וחומר משימות המחייבות מאמץ ויכולת התמדה לאורך זמן.

 

שיטת טומאטיס לטיפול בהפרעת קשב וריכוז

משנת 2000, השנה שבה הובאה שיטת טומטיס לישראל, מטפלים שונים מטפלים בהפרעת קשב וריכוז באמצעותה. כיום השיטה מתבצעת באמצעות מכשיר נייד המפיק גירוי צלילי.

 

מדובר במכשיר המעורר ומעודד גרייה עצבית באוזן ובמוח ובכך משפר ומשכלל את היכולת של הלוקים בתופעות שונות בכלל וב ADHD בפרט להתמודד עם מטלות יומיומיות שונות טוב יותר.

 

השיטה מסייעת ליכולת להתמקד ולהתרכז, להימנע מתגובות מיידיות לגירויים מסיחי דעת, משפרת את הזיכרון, את המוטוריקה, ממתנת דחפים, מווסתת את ההיפראקטיביות.


באמצעות המכשיר עורכים המטופלים אימוני הקשבה הנעשים באמצעות הגירוי הצלילי שלו. שיפור באיכות ההקשבה מאפשר פענוח מושכל של מידע חושי שמועבר מהאוזן למוח. שיפור באיכות ההקשבה משיב על כנו את האיזון שהופר בגוף ובמוח כתוצאה מהלקות בהפרעת קשב וריכוז.


הפרעת קשב וריכוז מונעת מהלוקים בה מיצוי מלא של כישורים ויכולות. באמצעות שיטת טומאטיס מתאפשר מימוש הפוטנציאל האישי - משתפרים כישורי הלמידה, הזיכרון, היכולת השפתית, איכות ההקשבה, היכולת להתמיד בביצוע משימות. כמו כן השיטה מאפשרת שיפור הכישורים החברתיים ומסייעת להסתגלות חברתית.

הפרעת קשב וריכוז: מאפיינים וטיפול הפרעת קשב וריכוז
סיפורים אישיים:

רגע לפני שאתם רצים להכניס לגוף של ילדכם ריטלין או כל תרופה כימית אחרת, כדאי שתקראו כמה עובדות שלא בהכרח סיפרו לכם.

מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר