אחוז ניכר בקרב הילדים והמתבגרים בימינו סובלים מסימפטומים של הפרעות קשב וריכוז. מערכת החינוך מתקשה להתמודד עם הפרעות אלה, ולמעשה אין בה כמעט תשתית לתמיכה בתלמידים הסובלים מהבעיה. עובדה זו גורמת להחרפת הבעיה ומערימה קשיים נוספים על הילדים, על ההורים ועל המורים. ילדים הסובלים בנוסף מהיפראקטיביות, מהווים במקרים רבים גורם מפריע בתוך המערכת, וזו דורשת פתרונות קלים להעלמת התופעה, כגון לקיחת תרופות הגורמות אצל ילדים רבים לתופעות לווי לא נעימות.

 

תסמיני הפרעת הקשב ותחלואה נלווית

הפרעת הקשב והריכוז פוגעת גם בתהליכי עיבוד המידע והיכולת לרכוש מיומנויות. במידה והפרעת הקשב מלווה בהיפראקטיביות ואימפולסיביות, שאז היא עשויה להתבטא בפעילות מוטורית עודפת, חוסר שקט פסיכו- מוטורי, עצבנות, דיבור עודף, כמו גם בעיות בהתנהגות (מרדנות בסמכויות השונות), בעיות באינטראקציה עם הסביבה, פזיזות, חוסר סבלנות וקושי לשלוט בדחפים. בנסיבות הללו עלולה הסביבה להגיב בדחייה חברתית והתרחקות.

 

החוויות השליליות עלולות לפגוע בהיבט הרגשי ולהוביל לדימוי עצמי שלילי, רגישות יתר, נטייה לדחיינות והימנעות מהתמודדות מול אתגרים. ככלל, ככול שפונים מוקדם יותר לאבחון קשב וריכוז, כך ניתן לחסוך מהילד בעיות נלוות בהמשך. הטיפול בהפרעת קשב וריכוז הנו מערכתי ומותאם לכל אדם באופן פרטני בהתאמה אל היכולות, הצרכים, התסמינים והתחלואה הנלווית.

 

תחלואים נלווים מאפיינים לא מעט ילדים אלה, ובכך מייצרים עבורם בעיה נוספת. למעשה, ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות, נופלים בין הכיסאות, ובמקום לייצר עבורם טיפול נאות והולם לבעיה ממנה הם סובלים, מייצרת עבורם הסביבה קשיים נוספים.


הפרעות קשב וריכוז – איך זה נראה?

הפרעות קשב וריכוז, למרות שמקורן בכשלים נוירולוגיים, מתפרשים אצל רבים מאיתנו כהתנהגות חסרת מעצורים ומשולחת רסן של הילד. בעיני רבים ילדים המגלים סימפטומים של ההפרעה, אינם ממשים את הפוטנציאל הקיים בהם, אינם נשמעים לכללי החברה והמסגרות בהם הם מצויים, ואינם מוכנים לעמוד במטלותיהם. אך האמת היא שילדים אלה אינם מסוגלים למשהו אחר, לפחות לא בלי טיפול מתאים.


הראייה של הסביבה את ההתנהגות של הילד, מביאה אותה לבקר אותו ולהטיל דופי במעשיו, הדבר יוצר אצל הילד דימוי עצמי נמוך, אשר רק מגדיל את הסבל והקושי להתמודדות עם המצב. ברגע שהסביבה כולה של הילד מתאחדת כדי להטיף בו מוסר, קרי הוריו, מוריו וחבריו לכיתה, הילד יכנס לתוך מערבולת רגשית שקשה מאוד לצאת מתוכה.


כיצד ההפרעה באה לידי ביטוי בילד?

ילד הסובל מההפרעות יפגין התנהגות אימפולסיבית, חוסר התחשבות בסביבה, פוגענות, בחירה באלימות כפתרון לקונפליקטים, דורש מסביבתו ומפעיל עליה מניפולציות, סובל מבעיות חברתיות ומדחייה של בני כיתתו. ברמה הבית ספרית מחברותיו יהיו ריקות מתוכן לימודי, הוא יגלה קושי לזכור את שנלמד בכיתה, יתקשה בביצוע מטלותיו הלימודיות, דעתו בכיתה תהיה מוסחת בקלות והוא לא יצליח למקד את הקשבתו למורה ועוד.


כיצד מטפלים?
בהגדרת הפרעות קשב וריכוז נגרם לילד סבל רב, ולכן דורשות מענה טיפולי הולם שיפתור את הבעיה. ישנן שיטות שונות לטיפול בהפרעות, חלקן מבוססות על טיפולים פסיכולוגיים, חלקן על טיפולים חווייתיים וחלקן על תרופות מאזנות. מקורן של הפרעות אלה הוא בכשלים בתפקוד המוחי, ובכדי לפתור את ההפרעה בצורה יעילה, יש צורך במתן מענה לכשלים אלה. שיטת טומטיס המהפכנית מזמינה אותך להתרשם מדרך טיפול ייחודית וחדשנית, שאינה כרוכה בסבל או בתופעות לוואי.
 
 
 
 

הפרעות קשב וריכוז – להדביק תוויות לילד הפרעות קשב וריכוז – להדביק תוויות לילד

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים עלולות להעיב לא רק על תפקודים שונים של הילדים הלוקים בהן אלא גם על חיי משפחותיהם. אבחון דידקטי מאפשר להתוודע אל הסיבות והגורמים להפרעות. הפרעות בקשב עלולות להתחדד ולהתעצם כאשר הסביבה עמוסה בגירויים מסיחי דעת, 

מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר