התופעה שבה מבוגרים צורכים תרופות להקלה על הפרעת קשב וריכוז לא בהכרח מקלה ולעתים אף כוללת שלל של תופעות לוואי במהלך 2 העשורים האחרונים הולכת וצוברת תאוצה של יישום שיטות לחידוד ההקשבה, הריכוז והזיכרון בעיקר בקרב סטודנטים או אנשי עסקים לפני הגשות עבודות ופרויקטים בעלי דד-ליינים מלחיצים, ישיבות או הרצאות מרובות משתתפים והתמודדות יעילה יותר עם מכשולים ואתגרים שהקריירה או הלימודים מציבים בפניהם.

יחד עם זאת, להבדיל מילדים, ריטלין למבוגרים עשוי לכלול תופעות לוואי קשות, בעיקר כשקיימות בעיות לב או מצבים רפואיים כמו לחץ דם גבוה, ויש להיבדק בקפדנות בטרם נטילת התרופה. כמו כן, יישנן גם תופעות לוואי שכיחות כמו איבוד תיאבון המשולב בניצול רב של אנרגיה, כאבי ראש והפרעות שינה קשות. חשוב להדגיש כי צריכת קפאין או משקאות אנרגטיים ממריצים עשויים להחריף את התסמינים.

תרופות כחלק ממסגרת טיפולית משולבת

יחד עם זאת, יישנם גם מקרים של הפרעות קשב וריכוז שלא אובחנו בגילאים הצעירים, ובנסיבות הללו, ריטלין למבוגרים עשוי להינתן כחלק ממסגרת טיפולית משולבת, המותאמת אל המטופל בהתאם לצורכי המקרה הפרטי. הפרעת קשב וריכוז מהווה את אחת מקבוצת הפרעות הסובלות מתת אבחון וטיפול אצל מבוגרים. עד לתחילת לשנות ה-90 רווחה האמונה השגויה בקרב החוקרים ואנשי מקצוע שמדובר בהפרעה שחולפת עם ההתבגרות.

כיום ידוע שמדובר בהפרעה גנטית מולדת המתלווה אל האדם במשך כל ימי חייו, כשההפרעה נוגעת לפעילות נוירולוגית חריגה במערכת הנוראדרנלין והדופמין במרכזיים עצביים הקשורים אל הריכוז, הקשב והתפקודים הקוגניטיביים והניהוליים בהם נהוג להסתייע בחיי היומיום החל מיכולת לגמישות במהלך פתרון בעיות וכלה בוויסות רגשות ועיכוב תגובה.

שיטת טומטיס כתחליף יעיל לטיפול תרופתי בהפרעת קשב

חשוב להדגיש כי ריטלין למבוגרים משפר את הריכוז וממתן משמעותית את ההבזקות האסוציאטיביות בתהליכי החשיבה ואת עוצמתם של הגירויים הסביבתיים חיצוניים, אך הוא אינו מטפל במכלול תסמינים נוספים כמו דחיינות והימנעות מפעולות אשר דורשות מאמץ מנטלי ממושך.

תסמינים אחרים האופייניים למבוגרים עם הפרעת קשב כוללים ליקויים בקביעת סדרי עדיפויות, ליקויים בארגון זמן ומשימות, וכן קשיים בוויסות הרגשות והתמודדות עם תסכול. הפרעת קשב עשויה גם לבוא לידי ביטוי בקשיים כרונים בזיכרון לטווח קצר ונגישות לזיכרון. ריטלין למבוגרים משפר, כאמור, את איכות הריכוז והקשב, אך אין בו בכדי לתת מענה אל מעטפת התסמינים הנלווים שחלקם צוינו כאן.

אחת מהשיטות שנחקרו ונמצאו כיעילות ביותר לטיפול בהפרעות קשב וריכוז היא שיטת טומטיס המהווה תכנית לאימוני הקשבה בעזרת גירוי צלילי. השיטה משמשת לעתים קרובות תחליף לריטלין ומשפרת משמעותית מגוון רחב של ליקויים החל מליקויי למידה כמו קריאה, מודעות פונולוגית ושליטה שפתית דרך שיפור הזיכרון ואיכות המיקוד וההתמדה, וכלה בהסתגלות חברתית ותקשורת בין אישית.

האם תרופות הן הדרך היחידה לטיפול ב ADHD? ריטלין למבוגרים שמביא תופעות לוואי

רגע לפני שאתם רצים להכניס לגוף של ילדכם ריטלין או כל תרופה כימית אחרת, כדאי שתקראו כמה עובדות שלא בהכרח סיפרו לכם.

מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר