לפי דעתו של פול מאדול, פסיכולוג ומנהל מרכז ההקשבה בקנדה,
אוטיזם הוא הביטוי הקיצוני ביותר של "חוסר הקשבה".

שיטות טיפול באוטיזם לשיפור באיכות החיים

הקשבה יעילה מבוססת על עיבוד שמיעתי תקין ושליטה טובה בגוף. עיבוד שמיעתי תקין מהווה תנאי יסוד לרכישה של הבנה שפתית, והוא לקוי אצל ילדים ברצף האוטיזם.

הורים רבים חושדים שילדם הצעיר אינו שומע טוב, כי הוא לא מגיב לשמו, לא משמיע קולות ולא מתחיל לדבר. למרות זאת, השמיעה שלו מתגלה כתקינה. מצד שני, אותו ילד עלול להיבהל מנביחה רחוקה של כלב שההורה עצמו מתקשה להבחין בה. התנהגות זו מבלבלת כי שמיעה והקשבה שונות אחת מהשנייה.

לעתים קרובות, הקשבה לקוייה מתבטאת בכך ששומעים יותר מדי ממה שלא נחוץ ופחות מדי מהדברים החשובים. הקשבה היא היכולת להתמקד ולהתכוונן במה שנחוץ לנו, ולהתעלם ולהגן על עצמנו מפני מידע בלתי נחוץ או בלתי רצוי.

פגם קריטי ב"הקשבה אוטיסטית" הוא חוסר יכולתם של ילדים אלה להתעלם או לגונן על עצמם מפני רעשי רקע בלתי חיוניים. בהיעדר מנגנון הגנה, הילד מתמודד תמיד בגריית יתר. הוא מוצף גירויים חיצוניים אגרסיביים המעוררים בהלה.
האופציה היחידה הנותרת לילד הסובל היא להקים מחסום סנסורי ולהינעל מאחוריו כמובן על חשבון תקשורת.

משום שמדובר באוטיזם אין צורך באבחון קשב וריכוז,שיטת טומטיס אינה מרפאה אוטיזם, אבל מעוררת שינוי רב באיכות חייו של הילד ושל משפחתו על ידי הפחתת ומיתון התסמינים ושיפור התפקוד וכוללת שיטות טיפול באוטיזם. 
הטיפול נעשה על ידי גירוי צלילי המאמן את חלקי האוזן ומגרה את מערכת העצבים המרכזית - כדי לשפר את יכולת ההקשבה.


שיטת טומטיס מצליחה לשנות בצורה משמעותית את איכות החיים של הילד הסובל מאוטיזם וכן של הוריו ומשפחתו, ע"י מיתון התסמינים של האוטיזם ושיפור תפקוד הילד בחיי היום יום.

בד"כ אלה שצריכים שיטות טיפול באוטיזם, הם ילדים שחסרה להם היכולת להקשיב: להתעלם ולסנן רעשי רקע שאינם צריכים לייחס להם חשיבות רבה ולהתמקד בגירויים חשובים.  הקושי בסינון גורם להצפת גירויים המוביל להסתגרות או להיפך לתגובות חזקות הנראות כלא תואמות מצב. כמובן שנגרמת הפרעה משמעותית לתפקודם היום יומי של הילדים.

שיטת טומטיס מטפלת באוטיזם על ידי גירוי צלילי, המאמן את חלקי האוזן ומגרה את מערכת העצבים המרכזית לשיפור יכולות ההקשבה של הילד.מבין שיטות טיפול באוטיזם, שיטת טומטיס מטפלת בבעיה בצורה יעילה באמצעים טבעיים בלבד.

 

 

סיפורים אישיים:

"ועכשיו רוב הזמן הוא איתנו."

מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר