המוני ילדים מסביב לעולם סובלים מהפרעות קשב וריכוז, בכל מסגרת בה הם מצויים: בבית, בבית הספר ובחברה. אם ילדיכם סובל מהתפרצויות זעם, מחוסר יכולת לשבת במקום, מקשיים חברתיים, או מחוסר יכולת לבטא את הפוטנציאל הלימודי שלו ולהגיע להישגים, כדאי שתבדקו האם הוא סובל מהפרעות קשב וריכוז אבחון קשב וריכוז הוא הצעד הראשון בלהבטיח לילדים אלה חיים נורמליים ויכולת לממש את הפוטנציאל הלימודי, ההתנהגותי והחברתי הגלום בהם.

התסמינים המגדירים הפרעות קשב וריכוז אינם בהכרח נובעים מההפרעה, ויכולים להיות להם מקורות שונים. המטרה הראשונית של אבחון קשב וריכוז היא שלילת גורמים אחרים היכולים לייצר את הסימפטומים. בין המקורות האפשריים ניתן למצוא בעיות רגשיות ונפשיות שונות, הנובעות מדכאונות, קשיים חברתיים, אלימות בסביבתו של הילד או המתבגר, משפחות הרוסות ועוד. הפרעות התפתחותיות או הפרעות פסיכיאטריות, כגון: מאניה דיפרסיה, פוביות וחרדות, הפרעות שינה וכד', מייצרות אף הן אותם הסימפטומים. שימוש בחומרים ממכרים או מעוררים, יכול לעורר תופעות קרובות להפרעות קשב וריכוז, בקרב מתבגרים.

תהליך אבחון קשב וריכוז

הסמכות המאבחנת ADHD - הפרעת קשב וריכוז עם היפראקטיביות הם: רופאי ילדים, פסיכיאטרים ופסיכולוגים, קלינאיות תקשורת מומחיות ומכונים העובדים עם קופ"ח זאת בעזרת שאלון ומדריך אבחוני רשמי בסיוע (DCM)Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, אנשי המקצוע צריכים להיות מיומנים ביותר.

האבחון כולל איסוף מידע ממספר מקורות לרבות בתי ספר, מטפלים והורים לכן חשוב שכל חברי צוות הטיפול יתקשרו זה עם זה על בסיס קבוע. איש המקצוע ישקול כיצד התנהגותו של הילד תואמת להתנהגותם של ילדים אחרים בגילו ולהשתמש בסולמות דירוג מוסמכים כדי לתעד התנהגויות אלו. כדי לאבחן הפרעת קשב וריכוז נדרש בדיקה מדוקדקת של תסמיני ההפרעה המתייחס לנוכחות מצבים קלינים כמו דיכאון, חרדה, דו קטוביות או מצבי לחץ מוגברים.

אבחון קשב וריכוז – מאבחנים ומטפלים במקום הנכון

אנשי הצוות המקצועי מבית שיטת טומאטיס לקשב, למידה ותקשורת מסבירים שהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים דומות במהותן להפרעות קשב בגילאי הילדות, אך התסמינים משנים את צורתם ובאים לביטוי באופן שונה, היות ומבוגרים מתמודדים מול אתגרים אחרים מאלו של ילדים, על רקע המחויבויות והדרישות האופייניות לחיים הבוגרים. כך לדוגמה, פעילות מוטורית עודפת בגילאי הילדות הופכת בחיים הבוגרים לקוצר רוח וחוסר שקט קיצוני.

כדי להבטיח הקלה משמעותית בתסמינים, צריך קודם כל לאבחן נכון את ההפרעה ובשלב השני יש לטפל בה בצורה נכונה. לא כל טיפול מעניק לילד את ההצלחה לה הוא מצפה, ובמקרים רבים הטיפול אף גורם יותר נזק מאשר תועלת. טומטיס ישראל מקיימת אבחון קשב וריכוז ומבטיחה בסופו טיפול מוצלח ללא סבל ותופעות לוואי למי שאובחן כסובל מההפרעה. ילדים רבים מוגדרים כסובלים מהתופעה, ובאמצעות אבחון קשב וריכוז ניתן בקלות לגלות האם ההפרעה נמצאת בנבדק או לא.

הפרעות הקשב והריכוז באות לידי ביטוי בצורות שונות, ומביאות לקשיי התמודדות רבים בקרב הסובלים מהן. ילדים במיוחד, מאחר ואינם יודעים לבטא את שהם חווים, מגלים תסכול רב ודימוי עצמי ירוד בעקבות ההתמודדות עם ההפרעה לכן אנשי המצקוע של צוות טומטיס יכולים להגיע לשורש ההפרעה ולשפר אותה משמעותית.

אבחון קשב וריכוז והתמודדות במסגרת החינוכית

אבחון קשב וריכוז הינו הליך פשוט ביותר, ובסופו נקבע האם הילד או האדם המבוגר סובל מההפרעה, ואם כן ניתן למצוא את דרכי הטיפול המתאימות ביותר, ולשנות דרכי התמודדות בהתאם. אחד מהדברים שצריך להתייחס אליהם בזהירות כשמדובר בילדים, הוא שילובם במערכת החינוך הרגילה, אשר אינה מסוגלת לספק כלים מתאימים ומלאים לסובלים מההפרעה.

כמובן, שיש ליידע את מורי הילד בקיומה של ההפרעה, ולהבין כי גם בבית וגם בבית הספר הילד אינו מסוגל להתחשב בנורמות ובכללים שמציבה לו החברה או המסגרת. חוסר המסוגלות אינו נובע מחוסר רצון, כי אם מחוסר יכולת לבצע את המוטל עליו. כך שהשלב הראשון בטיפול בהפרעה יהיה בשינוי הגישה כלפי הילד, מגורם מפריע ובלתי ממושמע, לילד הזקוק לכלים שונים בכדי להתמודד עם כללי החברה ועם המטלות שהוצבו לו.

באתר טומטיס העולמי מופרטים השלבים באבחון קשב וריכוז.

במקרים של הפרעות קשב וריכוז חשוב להבין כי משמעת נוקשה והצבת גבולות ברורה ותקיפה יותר לא תסייע, ואף תגרום לתסכולים רבים יותר, מערבולת של כעסים ולפגיעה משמעותית בביטחונו העצמי של הילד, כתוצאה מהכישלונות הרבים אותם הוא חווה, וחוסר היכולת לעמוד בציפיות החברה ממנו.

טיפול שורש

על ידי טיפול נכון ניתן למזער את ההפרעה ואף להעלימה לחלוטין, וזאת אם מטפלים בשורש הבעיה ולא בסימפטומים שלה. שיטת טומטיס המהפכנית מטפלת בהפרעה באמצעות טיפול קצר, לאחר אבחון קשב וריכוז בשיטה ייחודית.

הטיפול המהפכני מטפל בתופעות נוספות, כגון: תסמונת אספרגר, אוטיזם, לקויות למידה, עיכוב התפתחותי, הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים ועוד. לאחר אבחון הפרעות קשב וריכוז יוכל להינות המאובחן מטיפול קצר היכול להיעשות גם בביתו הוא. עבור הילד המאובחן אין הטיפול מהווה הפרעה, שכן במהלכו יוכל להמשיך בעיסוקיו כרגיל.

אבחון קשב וריכוז – שוברים את מעגל ההפרעה אבחון קשב וריכוז – שוברים את מעגל ההפרעה

 בין 5-10%  מכלל האוכלוסייה, מבוגרים וילדים, סובלים מהפרעת קשב וריכוז, או בכינוייה המקצועי - ADHD/ADD

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים עלולות להעיב לא רק על תפקודים שונים של הילדים הלוקים בהן אלא גם על חיי משפחותיהם. אבחון דידקטי מאפשר להתוודע אל הסיבות והגורמים להפרעות. הפרעות בקשב עלולות להתחדד ולהתעצם כאשר הסביבה עמוסה בגירויים מסיחי דעת, 

סיפורים אישיים:
מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר