אוטיזם מוגדר על ידי אנשי המקצוע כהפרעה התפתחותית נוירולוגית הקשורה למבנה המוח ותפקודיו השונים. אבחון אוטיזם נעשה לרוב בשנים הראשונות של התפתחות התינוק, כשמתעורר לגביו חשד כלשהו לקיום התסמונת.

 

ההפרעה זו כוללת מספר מאפיינים מרכזיים שביניהם יכולת קוגניטיבית נמוכה בהשוואה המקובלת, יכולת לקויה במיוחד או לעתים גם חוסר מוחלט של יכולת לפתח יחסי גומלין חברתיים לאורך זמן (אוטיזם חברתי) ויכולת לקויה בשימוש בשפה ובדיבור, כמו גם בדרכים אחרות המקובלות לתקשורת עם אנשים.

בנוסף, עשויים להתקיים גם דפוסי התנהגות תבניתיים אשר חוזרים על עצמם, וכן תחומי עניין מצומצמים ויוצאי דופן. חשוב להבהיר כי בתוך ספקטרום אוטיסטי זה משתנה הרצף מאדם לאדם בכל הנוגע למגוון התופעות אשר באות לידי ביטוי ועוצמתן.

אבחון אוטיזם על ידי תצפיות והערכות קליניות של מומחים

אבחון אוטיזם מתבצע, כאמור, כבר בשנותיו הראשונות של הילד, כשהאבחון נשען על תסמינים קליניים. מדובר בתסמינים קליניים הנאספים על ידי תצפיות והערכות קליניות של מומחים, הקשורות לתגובות של ילדים בתרחישים מסוימים.

הצפייה בדפוסי ההתנהגות הללו וביצוע אבחנה מבדלת לצורך שלילתם של גורמים או הפרעות אחרות העלולות לשבש את יכולתו של הילד מליצור תקשורת בינאישית ויחסי גומלין, מאפשרת למאבחנים מוסמכים לסווג את הפרעה כאוטיזם, על אף העובדה שמדובר בקשת רחבה של ביטויים אפשריים.

עד כה לא נמצאה בדיקת מעבדה לגילוי אוטיזם, אך אף על פי כן, ניתן לציין שהכלים הקיימים כיום לאבחון אוטיזם מאפשרים את חשיפתה כבר בגילאי שנה וחצי. בנסיבות בהן מתעורר החשש לקיומו של אוטיזם, מומלץ להיוועץ ברופא הילדים או רופא המשפחה.

שיטת טומטיס לשינוי משמעותי באיכות חייהם של הלוקה באוטיזם ובני משפחתו

אבחון אוטיזם נערך בשני מישורים שהינם המישור הפסיכולוגי והמישור הרפואי, כשצוות אנשי המקצוע המעורבים באבחון כולל בדרך כלל פסיכולוג ופסיכיאטר או נוירולוג. מומלץ לערוך את האבחון במכון מוסמך המתמחה בתחום אבחון האוטיזם.

אחת מהלקויות ההתפתחותיות בקשת האוטיסטית היא תסמונת אספרגר, המכונה גם "אוטיזם בתפקוד גבוה". אנשים הלוקים בתסמונת זו מתאפיינים ברמה שפתית ורמה קוגניטיבית גבוהות, אך מנגד מתקשים פענוח הבעות פנים, הבנת סיטואציות חברתיות ויצירת תקשורת בלתי מילולית עם הסביבה.

למרבית מבעלי תסמונת יישנה מנת משכל תקינה ולעתים למעלה מכך יכולת זיכרון גבוהה במיוחד אך גם קושי משמעותי בהבנת מושגים מופשטים. אוטיזם הינו הפרעה נוירו-ביולוגית המתלווה אל הלוקה בה לכל אורך חייו. האוטיזם אמנם בלתי ניתן לריפוי, אך איתורו המוקדם עשוי להוביל לתוצאות בעלות השלכות משמעותיות ולמימוש מרבי של הפוטנציאל הטמון באלו הלוקים באוטיזם.

אחת משיטות הטיפול שנמצאו יעילות ביותר היא שיטת טומטיס הנשענת על הקשבה יעילה, עיבוד שמיעתי ושליטה בגוף. השיטה אינה מתיימרת לרפא אוטיזם אך מעוררת שינוי משמעותי באיכות חייהם של הילד ובני משפחתו.

 

 

 

 

 

 

 

 

אבחון אוטיזם על פי מאפיינים מרכזיים אבחון אוטיזם לילדים ומבוגרים בשיטת טומטיס
 

רצף האוטיזם כולל מגוון רחב של חסכי התפתחות הכוללים חסך בשפה הכולל בעיות בדיבור או בהבנה, חסכים בתקשורת הלא שפתית כגון הבעות פנים, יכולת לקיים קשר חברתי או אפילו ליצור קשר עין.

מלא פרטים כאן בכדי שנוכל ליצור איתך קשר