תסמונת אספרגר

תסמונת אספרגר תסמונת אספרגר במבוגרים

שיטת טומטיס אינה מרפאה את תסמונת אספרגר, אך היא מעוררת שינוי רב באיכות חייו של הילד ושל משפחתו. השינוי מתבטא בהפחתת ומיתון התסמינים ושיפור התפקוד.

הטיפול נעשה על ידי גירוי צלילי המאמן את חלקי האוזן ומגרה את מערכת העצבים המרכזית, כדי לשפר את יכולת ההקשבה.

שיטת טומטיס מסייעת לילדים עם תסמונת אספרגר על ידי:
הפחתת הרגישות לרעש
שיפור בויסות חושי, בשיווי משקל ובקואורדינציה
שיפור בעיבוד צלילי
שיפור במיומנויות תקשורת, שפה ודיבור

 

 

תסמונת אספרגר תוארה לראשונה על ידי רופא הילדים האוסטרי הנס אספרגר בשנת 1944, אולם רק בשנת 1981 זכתה התסמונת לפרסום, כשהחוקרת הבריטית לורנה ווינג פרסמה מקרים תואמים לתופעה. התסמונת הוכנסה למהדורת ה- DSM הרביעית כהפרעה ספציפית, אך כבר במהדורת ה- DSM החמישית שונה סיווגה, והיא נכללת בו מאז ועד היום כהפרעה המשויכת אל הספקטרום האוטיסטי. 

 

אנשי המקצוע מבית טומטיס ישראל לקשב למידה ותקשורת, מציינים שבשנים האחרונות הולך וגובר שיעור הילדים המאובחנים כבעלי אספרגר עד שהוא קרב לשיעור המאובחנים כבעלי אוטיזם. יחד עם זאת, תסמונת אספרגר מבוגרים קשה לאבחון בשל מגוון סיבות שונות, שהבולטת שבהן נוגעת לעובדה שמרבית מקרב הלוקים בתסמונת עשויים לתפקד באופן נורמטיבי במרבית תחומי החיים, למעט בתחום החברתי. 

  

תסמונת אספרגר או אולי חריגה חברתית "רגילה"?

מבית טומטיס מסבירים שלעתים קרובות קורה שתסמונת אספרגר מבוגרים איננה מאובחנת, היות וקל לייחס את השונות שבהתנהגותם כחריגה חברתית "רגילה", זאת לאחר שרבים מקרב המבוגרים הלוקים בה סיגלו לעצמם במרוצת הזמן הרגלים ונורמות מקובלות כגון ניהול שיחה תקינה ויצירת קשר עין כחלק מהאינטראקציה החברתית, זאת בעקבות ביקורות מהסביבה על כך שלא נהגו באופן המצופה מהם. 

 

גורם נוסף אשר עלול להקשות על אבחון אספרגר מבוגרים נובע מכך שבמקרים רבים ישנה חפיפה עם הפרעות נוספות בהן ליקויי למידה, בעיות קשב וריכוז, הפרעה כפייתית (OCD), הפרעה דו קוטבית, תסמונת טורט ובעיקר חרדה ודיכאון, הנגרמים ממודעותם לקשייהם התפקודיים והחברתיים. תת האבחון של התסמונת נפוץ בעיקר בקרב נשים והוא עומד ביחס של 1:10 בהשוואה לשיעורי האבחון אצל גברים, כשהשערת החוקרים היא שנשים נוטות למסך את קשייהן על ידי אימוץ מסכה חברתית וחיקוי אחרים. 

 

שינויים משמעותיים הן באיכות חייו ותפקודו של הילד והן של התא המשפחתי

כמו בהפרעות התפתחותיות אחרות, על מנת לתת ההערכה הקלינית מעמיקה, הבוחנת סטיות התנהגותיות ועיכובים בכל תחומי תפקוד שונים, עולה הצורך בצוות רב מקצועי להענקת פרופיל שלם ומפורט, המתייחס לכל יכולותיו, אתגריו ומגבלותיו של הפרט. הטיפול בתסמונת אספרגר מבוגרים אינו מתיימר להביא לריפוי מהסיבה התסמונת עצמה נחשבת לכרונית. עם זאת, טיפול נכון עשוי תמיכה רבה ולהקל משמעותית על התסמינים. 

 

אחת מהשיטות שנבדקו והוכחו כיעילות ביותר לטיפול בתסמונת אספרגר היא שיטת טומטיס המעוררת לשינויים משמעותיים הן באיכות חייו ותפקודו של הילד והן באיכות החיים ותפקודו של התא המשפחתי. הטיפול על פי שיטת טומטיס נעשה באמצעות גירוי צלילי שמטרתו להוביל לגירוי מערכת העצבים המרכזית ובכך לשפר את יכולת ההקשבה ובכך לשפר את מיומנויות התקשורת ומיומנויות השפה והדיבור.

 

 

 

סיפורים אישיים:

"שינויים אלה אצל דני שיפרו את איכות חייו שלו..... וגם של כולנו".