מוטרדים מזה שלילד שלכם יש קשיים חברתיים?

מוטרדים מזה שלילד שלכם יש קשיים חברתיים? קשיים חברתיים אצל ילדים ומבוגרים

 הורים רבים מוטרדים מכך שלילדם ישנם קשיים חברתיים. הקשיים יכולים להתבטא במגוון אופנים ומצבים שונים, החל מ"הידבקות" אל ההורים בגינת השעשועים, תוך סירוב לגשת ולשחק ביחד עם ילדים אחרים, דרך סיטואציות מביכות שבהן הוא אינו מוזמן למסיבות כיתה או שאף ילד אינו בוחר בו לבן זוג בטיול השנתי, ועד למקרים שבהם הוא מסתגר בחדר מול המחשב ולעולם אינו מביא הביתה חברים.

 

אנשי המקצוע מבית טומטיס ישראל לקשב, למידה ותקשורת מציינים שהגורמים העומדים מאחורי אותם קשיים חברתיים עשויים להיות שונים, כמו לדוגמה קשיים המתעוררים בעקבות אירועים משפחתיים שלילד קשה להתמודד עימם (מוות, מחלה קשה, גירושין וכדומה), מעבר דירה, או כניסה למסגרת לימודית חדשה.

 

קשיים חברתיים: סיבות בנוף הילד

אנשי המקצוע מבית טומטיס מוסיפים שלעתים מקורם של קשיים חברתיים אלו קשור לילד עצמו כמו ביישנות ומופנמות, דימוי עצמי נמוך, חרדה חברתית וכדומה. ייתכן שישנו גם שילוב של מספר גורמים פסיכולוגיים וסביבתיים האחראיים לקשיים החברתיים כמו גם גורמים אחרים, פיזיולוגיים, בעלי השלכות על האינטראקציה הבין-אישית.

 

אחת הדוגמאות מתייחסת לעיכובים התפתחותיים בהיבט המוטורי ואו השפתי, שכתוצאה מכך מתקשים ברכישת מיומנויות חברתיות יעילות. גם ילדים בעלי הפרעה התפתחותית נרחבת (ספקטרום אוטיסטי), שבכללם אוטיזם קלסי, אספרגר ותסמונת רט, מתקשים ליצור תקשורת עם הסביבה הן בהיבט המילולי והן בהיבט הבלתי מילולי ונזקקים לסיוע טיפולי. דוגמה אחרת שעלולה לפגוע במיומנויות החברתיות נוגעת ללקויות פיזיות כמו ליקויים בראייה והשמיעה.

 

להיות עם היד על הדופק ולשים לב לאיתותים

המומחים מבית טומטיס מסבירים שבנוסף למגבלה הפיזית המונעת מהם לקלוט את כל הגירויים החזותיים או השמיעתיים המעורבים באינטראקציה הבין-אישית, הם עלולים ללקות בביטחון ודימוי עצמי נמוך ולהעז פחות להתנסות להתחבר עם בני גילם.

 

קשיים חברתיים עשויים להתפתח גם במצבים של קשיים בתפקודים לימודיים כמו לקויות למידה, קשיים בוויסות התחושתי, וכן הפרעת קשב וריכוז, היפראקטיביות ואימפולסיביות. באופן כללי, קשיים בתפקוד הלימודי משפיעים גם על הדימוי העצמי, ומכאן שגם על ההיבט החברתי.

 

בעידן המודרני מרבית מהילדים מנהלים אינטראקציות חברתיות באמצעות האינטרנט והרשתות החברתיות. מדובר אמנם בחלק מהווי התרבות של ימינו, אך עלינו כהורים להיות עם היד על הדופק ולשים לב לאיתותים, אם באמצעות תשאול הצוות החינוכי בבית הספר על תפקודו החברתי של הילד, ואם באמצעות הקשבה לתלונותיו או להתנהגות המעידה על מצוקה רגשית, ובמידת הצורך להיוועץ בגורמים מקצועיים.