מאמרים
מאמרים נוספים אבחון וטיפול של הפרעות קשב וריכוז
מאמרים נוספים מאמרים נוספים

תסמונת אספרגר היא מגבלה נוירולוגית התפתחותית שבאה לידי ביטוי לרוב בקשיים באינטראקציה רגשית וחברתית.

  אבחון אוטיזם נעשה ע"י הערכות ותצפיות קליניות של מומחים במכון המאושר לעסוק בתחום  

לקות למידה בהגדרתה היא הפרעה התפתחותית נוירולוגית הנובעת מתהליכים נוירו התפתחותיים, ולפיכך היא מתלווה אל האדם לכל אורך חייו ואיננה ניתנת לריפוי. יחד עם זאת,

שיפור זיכרון מוכח בשיטת טומטיס באמצעות מכשור מתקדם,גירוי צליל,שיפור המיקוד ויכולות שליפת המילים מהזיכרון.

בעבר נהגו אנשי המקצוע לסווג תחת קטגוריית ליקויי למידה את הלקויות דיסלקציה, דיסגרפיה ודיסקלקוליה בלבד, אך כיום קיימת נטייה לסווג בקטגוריה

כשנוצרת סיטואציה של חוסר מוטיבציה ועצלנות מומלץ לעבור אבחון הפרעות קשב וריכוז ועל מנת להתמודד נכון עם קשיים בלימודים של תלמיד או סטודנט ולהגיע להישגים .ההשפעות של האבחון חיוביות במידה שלא תיאמן.

מבחינים בשוני בהתנהגות ילדכם? מרגישים שהוא סובל אולי מדחייה חברתית? הסיבות לכך נעוצות בסביבה,בילד/ה עצמו/ה וכמובן במשפחה. שיטת טומטיס באה להקל ולהוביל את הילד להשתלבות חברתית.

אז מה היא בעצם תסמונת אספרגר? התופעה מהווה את אחת מלקויות ההתפתחותיות של הספקטרום האוטיסטי. התסמונת מתאפיינת בקושי משמעותי בכל הנוגע אל תקשורת בלתי מילולית עם הסביבה,

לא אחת קורה שילדים ומבוגרים כאחד מנסים רבות להעלות מידע,מילה או אירוע ממעמקי הזיכרון אך אינם מסוגלים לזכור. אז האם קיימת דרךשעשויה להועיל עבור שיפור זיכרון? כנסו ותופתעו

הפרעת קשב מוגדרת כלקות נוירו-התפתחותיות תורשתית, ובאה לידי ביטוי במגוון אופנים ובדרכים אינדיבידואליות בקרב אנשים שונים

ריטלין היא התרופה המוכרת ביותר לטיפול בהפרעות קשב וריכוז, אך הוא אינו התרופה היחידה ובוודאי שלא האידיאלית. דבי קליגר ואנג'לה נאי-גולדנברג, מנהלות

דיסלקציה הינה לקות מולדת שפוגעת בתהליכים הקוגניטיביים בכישורי שפה, ולמיומנות הקריאה בפרט. הדיסלקציה..........

אחת מן השיטות המתקדמות לאבחון וטיפול בהפרעת קשב היא שיטת טומטיס שהוכחה כאחת השיטות היעילות ביותר

רבים שואלים את עצמם איך לשפר את הזיכרון? כשהשאלה עשויה להתעורר בכל גיל ובכל שלב בחיים. יחד עם זאת, בעיות זיכרון   

הספקטרום האוטיסטי משתרע על פני קשת רחבה של תסמינים הניתנים למספר סיווגים החל מאוטיזם בתפקוד גבוה וכלה באוטיזם בתפקוד נמוך. 

ריטלין היא תרופה בעלת לא מעט תופעות לוואי קשות, החיפוש אחר תחליף לריטלין עשוי לנבוע מהרצון להימנע מהן.

השאלה "מה זה pdd" מאפיינת בעיקר הורים מודאגים לתינוקות וילדים עד גילאי ארבע חמש בקירוב.למעשה זוהי קשת רחבה של הפרעות התפתחויות הקשורות לאוטיזם.

תסמונת אספרגר מבוגרים קשה מאוד לאבחון מאחר והלוקים בה מתפקדים כהלכה בתחומי החיים אך נופלים במישור החברתי.

ליקוי מודעות פונולוגית מתרחשת בקושי פירוק מילים וחיבור צלילים אליהן וגורמת בין השאר לדיסלקציה וליקויי למידה שונים.

שיטת טומטיס משתמשת במכשור מתקדם ומשפרת משמעותית הסתגלות חברתית ותקשורת בין אישית ומשפרת ויסות רגשי,משפיעה השיטה על איכות הזיכרון, הקשב, המיקוד והתמדה.

ישנם מגוון תרגילים לשיפור הזיכרון, אך ניתן כיום להסתייע במגוון עזרים חיצוניים על מנת ששיפור הזיכרון יהיה אפקטיבי יותר. כנסו לקרוא

בטומטיס מסבירים כי התפתחות התינוק מתרחשת בד"כ בסדר קבוע וידוע מראש, אך קצב ההתפתחות האינדיבידואלית של התינוק אינה אחידה בין שלב לשלב. כנסו להבין למה

אוטיזם חברתי כיום מוגדר כליקוי נוירו התפתחותי עם רכיבים גנטיים והשפעות סביבתיות והוא אינו ניתן לגילוי לפני או במהלך ההריון.בואו להבין כיצד ניתן לטפל בבעייה.

לעיתים תלמידים שמתחילים ללמוד בכיתה א' לא מקבלים אסטרטגיות סגנונות למידה ואלו הלוקים בהפרעת קשב וריכוז או לקות למידה לא מילולית או כן עלולים לחוות את כשלונם הראשון:

מנתונים שפורסמו לפני מספר שנים עולה שחל זינוק דרמטי במספרם של ילדים אוטיסטים בישראל, כשהסטטיסטיקות מדברות על כך שאחד מכל 200 ילדים נמצא על הספקטרום האוטיסטי, כאשר 80% מתוכם הם בנים.

בעשורים האחרונים, המודעות להפרעות קשב וריכוז עלתה בהדרגה, מה שמאפשר כיום לטפל בילדים וגם מבוגרים שיש להם את הבעיות הללו.

ילדים אוטיסטים כמו כאלה הסובלים מבעיות קשב וריכוז צפויים להתקשות בלמידה, דיבור, הקשבה או כתיבה. כל אלה הן מיומנויות אשר דורשות כישורים ספציפיים שניתן לפתח.

מגוון תרגילים לשיפור הזיכרון כמו תרגילים רבים אחרים הינם דבר קריטי למדי. בעזרת כישורי למידה טובים ניתן להתגבר על מכשולים לימודיים בצורה הרבה יותר טובה

סגנונות למידה מסוימים יוכלו לאפשר לאנשים רבים לשפר באופן ניכר את איכות החיים שלהם. בעזרת הבחירה בדרך הנכונה ניתן יהיה לטפל בצורה מושלמת בכל בעיה או קושי 

ויסות רגשי מקצועי יכול להינתן לכם במכון על שם טומטיס. אין זה משנה אם מדובר על ויסות רגשי לגיל הרך או ויסות רגשי למבוגרים.

שיים חברתיים בגיל ההתבגרות יכולים להיות דבר קשה במיחד להתמודדות. רק בעזרת גישה מקצועית ומדויקת יהיה ניתן להעניק 

אתם מגלים שהילד ממשיך ומאבד חפצים, אינו יכול לשבת לאורך זמן, נראה שהוא מתעלם ממכם. ש"ב הוכנו בחוסר ריכוז, אבחון הפרעות קשב וריכוז אינו מתבצע בכיתה, ולעתים יכולות לעבור שנים רבות לפני שההפרעה מאובחנת. בינתיים הילד מתבגר, מתויג כ"עצלן", "עקשן" או "חולמני" - כאשר מדובר בתופעה בה ניתן לטפל בקלות.  

צוות המומחיות אנג'לה ודבי מ"טומטיס ישראל" מציינות שהקושי ברכישת כישורי למידה בסיסיים אינו נובע מהוראה לקויה או מחסך בהזדמנויות ללמידה, ומוסיפות שמדובר

סטטיסטית, כ- 20% מכלל הילדים בעלי לקויות הלמידה לוקים בתסמונת ההמיספרה הימנית, כשחלקם מאובחנים כסובלים מלקות למידה לא מילולית.

תופעה עולמית שמליוני ילדים ובוגרים בעולם סובלים ממנה היא הפרעת קשב וריכוז אשר מלווה על פי רוב ברשימה ארוכה של תסמינים שונים, בהם איבוד עניין, חוסר משמעת, חוסר שקט, קושי בדחיית סיפוקים, קושי בציות לחוקים, קושי בלימודים ועוד, שיטת טומטיס באה על מנת להקל משמעותית בתופעה הנרחבת.

פיתוח יכולות לימוד בהישג ידך, כישורי למידה משמעותיים ביותר בשלבי התפתחותו של האדם. חשוב להתאים לכל אדם את כישור הלמידה שלו. תחילה מגיעים לפגישת אבחון ולאחריה טיפול ממוקד לשיפור הלמידה בשיטת טומטיס.

צוות טומטיס מדגישים שהתפתחות התינוק מורכבת ואף על פי שסדר השלבים מוכר, כל תינוק גדל ומתפתח בקצב ויכולת שונה, בואו להבין

לעיתים ילדים יכולים לאבד שליטה ולפרוץ בבכי או מהתקף זעם ומצידו השני של המתרס להתלהבות בלתי נשלטת, בחברת טומטיס פועלים בשיטות לויסות רגשי בהם עולה רמת התפקוד והשליטה בחייו של הילד.

ייעול תהליכי קוגניציה אינו נחלתם של קשישים בלבד אלא לעיתים מופיעות בעיות זיכרון בגיל צעיר, שיפור הזיכרון נוגע לכל גיל. בואו ללמוד כיצד לפתחו בשיטת טומטיס.

הורים יקרים, האם אתם חשים שילדכם סובל מעצבנות יתר, חוסר משמעת, אי שקט? האם הוא מרגיש דחוי או סובל מקשיים חברתיים? זה הזמן לבצע אבחון הפרעות קשב וריכוז על מנת להתחיל טיפול ממוקד באם הוא סובל מתופעת add.

לא רק לקשישים יש בעיות בזיכרון אלא גם לילדים ומבוגרים, על כן שיפור הזיכרון בשיטת טומטיס יהווה צעד משמעותי בניהול חיינו.

קשיים חברתיים שכיחים מאד בחברתנו,לעיתים נתפשים כ"סתם" חריגה חברתית "רגילה", "רצון למשוך תשומת לב ולהתבלט" , למרוד או להיות מופנם

דיספרקסיה הינה קושי בתפקוד מוטורי המתבטאת בצורות שונות של תנועות בסיסיות או מורכבות, מתוכננות או לא, קושי בדיבור ותיאום בין השרירים. שיטת טומטיס באה לטפל בתופעה בצורה ייחודית באחוזי הצלחה גבוהים

אחת מהשיטות שנחקרו ונמצאו כיעילות ביותר לטיפול בהפרעות קשב וריכוז היא שיטת טומטיס המהווה תכנית לאימוני הקשבה בעזרת גירוי צלילי ומחליפות בהצלחה את טיפול ריטלין למבוגרים

הוראה מתקנת בקריאה מטפלת בבעיות של קריאה לקויה בהקניית אבני היסוד בקריאה וכן בשיפור מודעות פונולוגית

לעתים אדם או ילד/ה נמצאים במצב בו הם מתקשים לנטר את רגשותיהם הנובעים מסיבות שונות המתבטאות בזעם או להפך בהתלהבות. המומחים של צוות טומטיס משיבים.

"אני שהייתי דיסלקטי עד גיל 18, הצלחתי לאחר טיפול בשיטת טומטיס להתגבר על מחסום התקשורת......"  (מאת פול מאדול)

"ב-25 במרץ 1957, הקשיבה האקדמיה הצרפתית למדעים לנאום מסקרן : הם שמעו על הגילויים של מומחה האוזן הצעיר בשם אלפרד א. טומטיס. הוא גילה כללים שמתאמים את השמיעה ואת הדיבור. לממצאיו תהיה השפעה נמשכת בתחומים רבים, וביניהם לימוד שפות. הוא גילה מדוע כה קשה לאנשים אחדים ללמוד ולדבר שפה זרה, וחשוב יותר, הוא פיתח שיטה וציוד בשביל להתגבר על קושי זה". (מאת Jan Gerristen Ph.D)

"למרות הבנה טובה ויכולת מוטורית תקינה, יש לטלי קושי בביצוע משימה בלתי מוכרת. ניתן להגדיר את קשייה על ידי מונחים שונים ? DCD, דיספרקציה או מגושמות מוטורית". 

אנשים רבים הסובלים וחווים הפרעת קשב וריכוז  ( ADD / ADHD ) הם בעלי שמיעה תקינה והקשבה לקוייה. שיטת טומטיס משפרת קשב וריכוז.

לא כל התנהגות שנתפסת כבלתי נורמטיבית מעידה בהכרח על הפרעת קשב וריכוז אבל כאשר מורים, הורים או מי שבאים במגע עם ילדים (ועם מבוגרים!) שמים לב לקושי לשמור על קשב רציף, העדר יכולת לשלוט על הדחף להגיב לאלתר על כל גירוי והעדר מנגנון לוויסות חושי, אימפולסיביות יתרה – ייתכן כי מדובר בתופעתADHD , בהפרעת קשב וריכוז.

חלק מההתפתחות של ילדים רבים קשורה גם במוטוריקה. רופאי ילדים, גננות ומורות עשויות להבחין במגוון ביחות מוטוריקה בילדים בעת תפקודם היום יומי בגן או בבית הספר. אחת התופעות השכיחות הינה סרבול מוטורי

קלינאות תקשורת מאבחנת ומשקמת אנשים עם קשת רחבה של לקויות שונות הנוגעות אל קשיים בתקשורת הבינאישית, וכן לקויות אחרות כגון דיספרקסיה, תסמונת אספרגר.

"במרכז ההקשבה שלו בפאריז, טיפל דר' טומטיס בשטתו לגירוי צלילי ועזר לילדים ובוגרים עם תסמונת דאון במשך עשרים וחמש שנה. מזה חמש שנים מטפלים בילדים אלה בשיטת טומטיס במרכז ההקשבה בטורונטו ובמרכזים אחרים בצפון אמריקה. ביותר מ- 70% של המקרים התוצאות מאוד משביעות רצון". (מאת: פול מאדול 1990)

"כיום, כמעט שנה לאחר הטיפול, יונתן הוא ילד רגיל בכתה ה', ציוניו גבוהים והוא מתפקד לשביעות רצון כולם: הוריו, ביה"ס, החברים והחשוב ביותר – שלו עצמו. "

"האם שמיעתי שהתרחבה ו"התגמשה" המשיכה להיות כזו? מאז האימון, לפני שנה, יש לי יותר ביטחון עצמי וחופש בנגינה. אני עדיין מרגיש את ההבדל. אני מאמין שפריצת הדרך שהביאה טכנולוגיה חדשה זו, תוכל לעזור לאנשים רבים. אני מוקסם מהאפשרויות שהשיטה מביאה לחוויה של הלמידה המוסיקלית, וצופה קדימה למחקרים חדשים בתחום זה עם מוסיקאים מבצעים". (מאת Richard Lawrence with Dorothy Lawrence)

(מתוך השימוש בשיטת טומטיס לטיפול בליקויי למידה ודיסלקציה מאת פייר סוליה)

"ללמוד לדבר בשפה משמע לאמץ מנטליות מיוחדת, ותהליך חשיבה מיוחד, וגם להתאים את הגוף לשפה המדוברת. כישרון לשפות הוא למעשה כישרון להקשבה". (מבוסס על המאמר: "LANGUAGE ASSIMILATION")

ילדים רבים המאובחנים בהפרעות קשב נאלצים ליטול ריטלין כפתרון לבעיה, אולם כיום תחליף ריטלין. שיטת טומטיס – מתבססת על אימוני הקשבה באמצעות גירוי צלילי, שכן הקשבה לקויה תפר את איזון הגוף ואת חיוניותו של המוח. לכן, מטרת התוכנית של אימוני הקשבה היא לשפר את איכות ההקשבה.

טיפול בהתפתחות שפה ודיבור הינו קריטי עבור ילדים שאובחנו כעלי בעיות בהתפתחות השפה והדיבור. שיטת טומטיס היא שיטה ייחודית המאפשרת טיפול בהתפתחות שפה ודיבור לסובלים מכך. החלק הראשון בטיפול הוא כמובן אבחווןן הבעיה. בשיטת טומטיס מבצע יועץ טומטיס מוסמך ומנוסה את האבחון ויחד עם ססדרה של ראיונות ובדיקות שאורכות כשלוש שעות קובעים היועצים את אופי הבעיה.

ADD /ADHD הינם מונחים מקצועיים המגדירים את תופעת הפרעות קשב וריכוז.ADHD –Deficit/Hyperactivity Disorder Attention, הוא מונח כולל להפרעה, ו- ADD הגדיר בעבר את הפרעת קשב וריכוז כשהיא אינה מגיעה בצירוף של היפראקטיביות.

מחקרים הוכיחו כי הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים עשויות להוביל לשיעור גירושין גבוה במיוחד, קשיים אל מול בעלי סמכות וחוסר יציבות במקום העבודה

לא כל ילד עם הפרעות קשב וריכוז מאובחן בילדותו. ישנם מי שמגיעים לבגרות ומתפקדים היטב חרף הלקות. אבחון הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים מתבצע לא רק באמצעות אבחון דידקטי, המשמש כלי אבחוני מרכזי באיתור ההפרעה אצל ילדים,

אבחון לקויות למידה מסייע בזיהוי מקורם של התסמינים ובאיתור הכשלים היוצרים אותם, תוך התאמת טיפול שורשי לבעיה.

הפרעות קשב וריכוז מאובחנות במספר שיטות, השיטה המומלצת והיעילה לטיפול בהן היא שיטת טומטיס המבוססת על אימוני הקשבה על ידי גירויים צלילים

ילדים רבים סובלים מהפרעת קשב וריכוז, ללא שמתבצע עבורם אבחון נכון, ומבלי שהם מקבלים לכך טיפול הולם. הפרעה זו הידועה גם בשם

אבחון קשב וריכוז לילדיכם, הבינו מהן הסיבות להתנהגות או לבעיות הלמידה שלו, ובמידת הצורך אפשרו לו טיפול נכון ומעמיק בבעיה

הפרעות קשב וריכוז, הידועות גם כ-  Add/adhd הן תופעות נפוצות בקרב הילדים של דורנו. ילדים רבים מתקשים במסגרת הלימודית

אבחון לקויות למידה  בלבד אינו בהכרח מייצר אחריו פתרון הולם לבעיה, והילד נשאר עם קשיים הולכים וגוברים

חוסר היכולת מגיעה פעמים רבות, כתוצאה מכשלים תפקודיים אשר חווה הילד. אבחון לקויות למידה הוא הכרחי לאיתור הכשלים ולטיפול בבעיה.

קלינאית תקשורת מסייעת לפתרון הכשלים בדיבור על כל צורותיו ורמותיו. קלינאית התקשורת נעזרת בכלים שונים לפתרון הבעיות, ובאמצעות תהליך אבחון קצר יכולה להתאים את שיטת הטיפול הטובה ביותר לכל אדם.

קלינאית תקשורת מסייעת לילד או לאדם הבוגר להשתמש בצורה נכונה באברי ההיגוי, כך שהצלילים יצאו בצורה המדויקת.חברת טומטיס מציעה טיפול ממוקד בתחום

אבחון לקויות למידה וכן אבחון קשב וריכוז הפכו להיות כלים מרכזיים באיתור ההפרעות, והבנת מקור הקשיים. קשיים יכולים לנבוע מליקויים שונים, כמו  ליקויי למידה  או הפרעות קשב וריכוז

אבחון לקויות למידה בשלבים מוקדמים ככל האפשר יכול למנוע מהילד סבל רב, בכל הקשור לקשרים החברתיים עם בני גילו.

רגע לפני שאתם רצים להכניס לגוף של ילדכם ריטלין או כל תרופה כימית אחרת, כדאי שתקראו כמה עובדות שלא בהכרח סיפרו לכם.

אבחון לקויות למידה הינו תהליך המורכב מסוללה של מבדקים, שחלקם נועדו לשלילת מחלות או מצבים המדמים את תסמיניהן של הלקויות הלמידה

אבחון הפרעות קשב וריכוז הוא חיוני במיוחד בשל הנזקים בתחום האקדמי והנזקים הפסיכו-התפתחותיים הפוטנציאליים ללוקים בהפרעות הללו. מומלץ לערוך אבחון קשב וריכוז

במצבים בהם יישנם קשיים בתחומי השפה או השמיעה יופנה המטופל אל קלינאית תקשורת, בעוד שקשיים מוטוריים

תלמידים בעלי ליקויי למידה שמתקשים בריכוז במהלך לימודיהם ומתקשים בהתמודדות עם החומר הנלמד נשלחים אל אבחון קשב וריכוז

תפקידה של קלינאית תקשורת הוא לאבחן, לטפל ואף למנוע את הופעתן של בעיות תקשורת שונות באמצעות תרגולים והסתייעות במכשור מתאים.  

בכל הנוגע לאבחון לקויות למידה בכלל, ובפרט אבחון קשב וריכוז קיים בלבול, והמושגים כגון "אבחון דידקטי", "אבחון פסיכו דידקטי", "מבדקים ממוחשבים", וכן "מבדק,MOXO ,BRC

אבחון לקויות למידה הוא השלב הראשון וההמשמעותי ביותר להתוויית תכנית טיפולית יעילה אשר משפרת לאין שיעור את איכות חייהם של המטופלים

"ריטלין" הוא שמה המסחרי תרופה פסיכוטרופית מסוג מתילפנידאט, המסווגת לקבוצת הפנתילאמינים ומשמשת לטיפול במספר הפרעות נוירולוגיות, בהן הפרעת קשב וריכוז. הריטלין משפיע על מערכת העצבים המרכזית, ובעל השפעה מרגיעה במצבים של היפראקטיביות, בעוד שהוא מהווה גורם המעורר את הקשב והריכוז ברמה המוחית.

הפרעת קשב קשיי התפקוד באים לידי ביטוי במרבית מתחומי חייו של בעלי ההפרעה, כשבגילאי הילדות ניתן להבחין בליקויי למידה ופגיעה בהיבט האקדמי

מומחים מבית טומטיס לקשב, למידה ותקשורת מציינים שעל פי מחקרים והערכות הנוירולוגים, קרוב ל-10% מהאוכלוסייה הבוגרת בגילאי ה- 50 ומעלה סובלת מנסיגה קוגניטיבית הכללית הכוללת ירידה בכישורים הקוגניטיביים, בזיכרון וכושר הריכוז.  

רצף של תסמונות שונות, המתאפיינות בבעיות התפתחותיות מגוונות בדרגות חומרה משתנות. הסימפטומים עשויים לבוא לביטוי במגוון דרכים כמו חוסר רגישות אל רגשותיהם של אחרים וקשיים ביצירת אינטראקציה חברתית, וכן עיכוב בהתפתחות השפה וליקויים בתקשורת.      

מזה בכלל ויסות חושי טיפול? אנשי המקצוע של חברת טומטיס ישראל לשיפור הקשב, הלמידה והתקשורת, מסבירים שאבחון מוקדם וטיפול בוויסות חושי הנו חיוני במיוחד ומונע סבל מיותר הן מהילדים הלוקים בו והן מההורים והסביבה.    

המודעות הפונולוגית משמעה היכולות של האדם להיות מודע ליחידות היסוד הבסיסיות ביותר שמהן מורכבות המילים. כך למשל, ניתן לומר כי היכולת לזהות פונמות בשפות השונות נחשבת לאחת היכולות הבסיסיות שמקשורת עם מודעות פונולוגית.    

  אז אתם שואלים האם כדאי לעשות שימוש בתרופה ששמה ריטלין למבוגרים? התשובה לכך תלויה בהרבה גורמים, כאשר ביניהם ניתן למנות גם את המצב הנפשי והפיזי שלכם ברגע זה.

ילדים הסובלים מתופעת וויסות רגשי, יגיבו בצורה אימפולסיבית או בבכי ואף בעוצמה גבוהה, לכל גירוי, במיוחד כאשר הם מתמודדים עם העולם החיצוני.