טיפול בתסמונת אספרגר בכוח התרגול

טיפול בתסמונת אספרגר בכוח התרגול תסמונת אספרגר טיפול בשיטת טומטיס

לרווחתם של בעלי תסמונות שונות ולקויות הלמידה הנובעות מהן ולשיפור תפקודם ואיכות חייהם מוצע כיום טיפול ייעודי. הלוקים בתסמונת אספרגר, שהיא מגבלה נוירולוגית המקשה עליהם בעיקר בתקשורת ואינטראקציה חברתית, זוכים כיום למענה טיפולי טוב בשיטת טומטיס. טיפול בתופעת תסמונת אספרגר  לפי שיטת טומטיס, מאפשר ללוקים בה לצמצם את הפער בין יכולת קוגניטיבית וכושר מילולי טובים ומרשימים לבין תפקוד יומיומי מוגבל.

 

יכולת הטיפול ומגבלותיו:

טבעי לצפות שטיפול בתסמונת זו יחולל שינוי באיכות חייהם של הלוקים בה אבל חשוב להבין גם את מגבלותיו: טיפול בתסמונת אספרגר בתל אביב לפי שיטת טומטיס מסייע למיתון מאפייניה של התסמונת ולשיפור תפקודיהם של הלוקים בה וגם של משפחותיהם אבל הוא אינו מרפא אותה כליל.

האמונה בכוח הטיפול וביכולתו לחולל שינוי מהווה פתח תקווה לרבים מהלוקים בתסמונת זו ולמשפחותיהם. ניסיון טיפולי מצטבר שקיים לאחר טיפולים רבים בשיטת טומטיס מוכיח, כי הודות לסדרה של גירויים עצביים המעוררים את מוקדי החישה והתגובה של בעלי התסמונת, מושגות תוצאות טובות מאוד בתחומים שונים כגון: ויסות חושי, שיפור בשיווי המשקל ויכולת ההתמצאות במרחב, הפחתת רגישותם לרעשים מסוגים שונים, יכולת משופרת לעבד צלילים ומעל הכול, והודות לכל אלה ולשיפור הניכר בתחום השפה בכלל והדיבור בפרט – שיפור חשוב ומורגש במכלול מיומנויות התקשורת.

טיפול בתסמונת אספרגר לפי שיטת טומטיס מראה, כי מענה טיפולי שמתמקד בשורש הבעיה מאפשר לשפר את חייהם של הלוקים בה. מאחר שהאדם הוא יצור חברתי, והיכולת לצמוח ולהתפתח כאדם חופשי ומאושר מותנית באופן שבו הוא משולב בחברה ובעיקר בקהילה שבתוכה הוא חי, טיפול המאפשר ללוקים בתסמונת אספרגר להביא לידי ביטוי את החוזקות שלהם בעיקר בתחום שמקל על קשר בין בני אדם - יכולת הדיבור – הוא טיפול חשוב ואפקטיבי.

 

טיפול בתסמונת אספרגר  – מפגש נוסך תקווה:

תסמונת אספרגר והטיפול בשיטת טומטיס נותן מענה לבעלי תסמונת זו.
כל תוכנית מותאמת אישית על פי ממצאי בדיקת ההקשבה, בדיקה אודיומטרית ייחודית שפותחה
על ידי ד"ר אלפרד טומטיס (1921-2001), רופא אף אוזן גרון, וחוקר שעל שמו נקראת השיטה.
מטרת הבדיקה היא לזהות את סגנון ואיכות ההקשבה של כל מטופל כבסיס לתכנון תוכנית אישית
של גירוי צלילי .
למרות אבחנה זהה של תסמונת אספרגר – כל מטופל הוא אחר וזכאי לקבל טיפול הולם לקשייו הייחודיים.