טיפול בדיסלקציה באמצעות שיטת טומטיס

טיפול בדיסלקציה באמצעות שיטת טומטיס טיפול בדיסלקציה באמצעות שיטת טומטיס

דיסלקציה אינה מחלה –היא לקות מולדת. היא באה לידי ביטוי בהעדר יכולת לבצע תהליכים קוגניטיביים הקשורים לקליטת מידע, ארגונו, עיבודו וניתוחו, הקשורים לרכישת השפה וכישוריה.

טיפול בדיסלקציה נותן מענה לתסמיני התופעה על-פי סוגיה ודרגתה. טיפול בדיסלקציה בשיטת טומטיס באמצעות מכשיר טכנולוגי המכונה 'האוזן האלקטרונית'' עורך אימוני הקשבה על ידי גירוי צלילי. הגירוי מגרה ומעורר הן את המערכת העצבית והן את המוח האחראיים על תפקודי הגוף והנפש ובתוך כך על תחום השפה, הדיבור והכתיבה.

טיפול בדיסלקציה באמצעות המכשיר מסייע למטופלים להתגבר על קשיים. הערך המוסף של הטיפול הוא בחיזוק היכולת להתמודד עם קשיים נוספים. טיפול בדיסלקציה בשיטה זו מחזק גם את הביטחון ואת ההערכה העצמיים. לכל שיפור שמושג באמצעות טיפול בדיסלקציה עשויה להיות גם השלכה חברתית: הדיסלקטי לומד לקבל את עצמו כפי שהוא, חרף הבעיה. טיפול בדיסלקציה מעניק לו תחושת ערך ותקווה כי השיפור יאפשר לו להתקבל בחברתם של מי שאינם לוקים בה.

אדם דיסלקטי אינו נראה שונה, ודאי לא חריג. טיפול בדיסלקציה המחזק את החוזקות הקיימות בו בלאו הכי מעניק לו כוח פנימי להתמודד עם הלקות. אדם דיסלקטי עשוי להצליח כמעט בכל תחום בחיים שבו מצליח מי שאינו דילסקטי.

האופן שבו משפרת שיטת טומטיס במהלך טיפול בדיסלקציה תחומים רבים בגוף המטופל ובנפשו מהווה אות ועדות ליעילותה הרבה. השיטה מסייעת לשיפור יכולת הקריאה, ההבנה והשליטה השפתית בכלל, מחדדת את הזיכרון, מעמיקה את איכות הקשב ואת יכולת ההתמדה בביצוע משימות, מסייעת למיקוד והתמדה (קשב וריכוז), משפרת את היצירתיות ועוד.

אחת התועלות המובהקות של השיטה, אשר עשויה לבוא לידי ביטוי גם במהלך טיפול בדיסלקציה היא הגברת שמחת החיים ותחושת הסיפוק הנגרמות כאשר המטופל עומד באתגר המוצב לפניו, מתגבר על קושי וחווה תחושת הישג.

בשורה התחתונה: טיפול בדיסלקציה באמצעות שיטת טומטיס הוא טיפול ייעודי וממוקד אבל ההשפעה שלו חורגת מעבר לתחום שבו היא אמורה לטפל.