שיטת טומטיס עוזרת לילדים עם הפרעת ויסות חושי (SI)


שיטת טומטיס משפרת הפרעת ויסות חושי באמצעות גירוי צלילי הדרכה ויעוץ

מהו ויסות חושי?

(מתוך אתר 0-15)

ויסות חושי מתרחש כאשר החושים פועלים יחדיו. כל חוש עובד בשיתוף עם החושים האחרים על מנת ליצור תמונה שלמה של: מי אנו, היכן אנו ממוקמים במרחב ומה קורה סביבנו.


ויסות חושי הינו תפקוד נוירולוגי אשר אחראי ליצירת התמונה השלמה ומסייע בארגון המידע החושי לשימוש כולל. ויסות חושי אצל ילדים עם התפתחות תקינה, מתרחש באופן אוטומטי, באופן בלתי מודע וללא מאמץ.

הגירוי הצלילי מאמן את האוזן ומגרה את מערכת העצבים המרכזית, כדי להשפיע על תפקודים גופניים,תקשורתיים והתנהגותיים.


האוזן אחראית על תפקודים אלה בזכות האוזן הפנימית והקשר של האוזן למוח. האוזן הפנימית מורכבת מהשבלול - איבר השמיעה ומהמערכת הוסטיבולרית - איבר האחראי על הכוונה, שליטה ואיזון הגוף ומערכת החושים.הטיפול בילדים ובמבוגרים מותאם באופן אישי לאחר האבחון.

 

תכנית הורים

הורים רבים לילדים בעלי קשיים בויסות חושי סובלים גם הם מקשיים דומים המשפיעים על תפקודם.
דוגמאות נפוצות לקשיי ויסות: רגישות יתר שמיעתית, רגישות למגע, רגישות לריחות, צורך בתנועה ,הנטייה להימנע מתנועה, בררנות באכילה......


אצלנו במרכז טומטיס, הורי ילדים מוזמנים להשתתף בתהליך הגירוי הצליל כחלק מהתכנית של ילדם ללא תשלום נוסף. שיפור בויסות אצל הורה מקל על התמודדותו עם ילדו ובכך מעצים את ההשפעות החיוביות של הטיפול. 

לילדים עם מגוון קשיים התפתחותיים תהליך הויסות החושי הוא תהליך בלתי יעיל, הדורש מאמץ רב ללא כל ערובה להצלחה. במצב של קושי בויסות חושי, לא יושגו בקלות ויסות המידע הנקלט והנסיון להבין את העולם ואת מיקום הגוף בו.

 

התנסויות חושיות כוללות: מגע, תנועה, מודעות לגוף, ראיה, קול, מראה וכוח המשיכה.
תהליך ארגון המוח ותרגום מידע זה (מהחושים) נקרא לעיתים גם אינטגרציה בין-חושית.

ויסות חושי מספק יסוד קריטי ללמידה והתנהגות, המתרחשים מאוחר יותר בחיים.


אצל רוב הילדים, הויסות החושי מתפתח תוך כדי פעילויות שבשגרה. יכולת תכנון מוטורי היא תוצאה טבעית של התהליך כמו גם היכולת להתרגל לגירויים הנקלטים. אולם אצל חלק מהילדים, ויסות חושי אינו מתפתח באופן יעיל. כאשר התהליך מופרע, יוצפו על פני השטח בעיות למידה, התפתחות או התנהגות.