הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים- יש מענה טיפולי אפקטיבי

הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים- יש מענה טיפולי אפקטיבי הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים- יש מענה טיפולי אפקטיבי

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים עלולות להעיב לא רק על תפקודים שונים של הילדים הלוקים בהן אלא גם על חיי משפחותיהם. אבחון דידקטי מאפשר להתוודע אל הסיבות והגורמים להפרעות. הפרעות בקשב עלולות להתחדד ולהתעצם כאשר הסביבה עמוסה בגירויים מסיחי דעת, 

לא כל ילד עם הפרעות קשב וריכוז מאובחן בילדותו. ישנם מי שמגיעים לבגרות ומתפקדים היטב חרף הלקות. אבחון הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים מתבצע לא רק באמצעות אבחון דידקטי, המשמש כלי אבחוני מרכזי באיתור ההפרעה אצל ילדים, אלא בעיקר באמצעות ריאיון קליני המאפשר לקבל תמונה מלאה אודות מצבו של המרואין. הריאיון מאפשר לא רק להתוודע אל התסמינים המאפיינים אלא נותן תמונה על ההיסטוריה האישית, המשפחתית והחברתית, התעסוקה, אורח החיים והרגליהם, גורמי דחק מזה ותמיכה מזה.


הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים נבדקות ומאובחנות על ידי סולמות מדידה והערכה ובאמצעות קלינאית תקשורת, המאפשרים לאבחן בעיות רגשיות, קוגניטיביות והתנהגותיות, המאופיינים ללקויי קשב וריכוז; נבחן טווח גדול ורחב של ליקויים בתפקידים שונים שנמצא קשר בינם ובין הפרעות קשב וריכוז.


הפרעת קשב וריכוז מתסכלת לא מעט מבוגרים הלוקים בה, בין השאר בשל חוסר יכולת לדחות סיפוקים, חוסר יכולת לתכנן לטווח ארוך ולהתמיד בעשייה כל שהיא המחייבת קשב וריכוז.

 

הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים – טיפול אפקטיבי

חשוב להבין, כי יש מענה אבחוני וטיפולי לא רק לילדים הלוקים בהפרעה זו אלא גם אצל מבוגרים. שיטת גירוי צלילי של טומטיס מאפשרת גם למבוגרים לשפר את מצבם. הגירוי הצלילי מאמן את האוזן על ידי גירוי מערכת העצבים והמוח לשפר ולשכלל את כושר השמיעה המהווה תנאי יסודי להקשבה, שהיא, כשלעצמה, תנאי הכרחי ליכולת לבצע תפקודים שונים.


השיפור המתחולל באמצעות אימון במכשיר הגרייה הצלילי הוא בכל ממדי האישיות: הוא משפר תפקודי גוף, כישורי תקשורת ושפה; הוא משכלל את ההקשבה, מייעל את תהליך הלמידה, משפר את איכות החיים.

אימון צלילי עשוי לשפר כושר למידה, קריאה, הבנה, שליטה בשפה, איכות קשב ויכולת להתמיד במשימה יותר מאשר דקות אחדות. האימון משפר את התקשורת הבין אישית ואת ההסתגלות לחברה. הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים לא אמורות לדון את הלוקים בהן לחיים חסרים, כאשר רוח נכאים מרחפת עליהם. מבוגרים שהתנסו בשיטת הגרייה הצלילית חוו תחושת מסוגלות, יצירתיות, אופטימיות ושמחת חיים. חייהם השתנו מקצה לקצה.