דיסלקציה: אבחון וטיפול בשיטת טומטיס

אנשים דיסלקטים סובלים מלקות למידה מולדת, הבאה לידי ביטוי בהפרעה להליכים כגון:
תהליכי ארגון, עיבוד וניתוח מידע, אשר קשורים בכישורי השפה הדרושים לקריאה.
דיסלקציה נפוצה מאוד בקרב בעלי ליקויי הלמידה וניתן למצוא בה דרגות חומרה שונות.
הלקות מופיעה בגילאים שונים, אולם תבוא לידי ביטויי באופן שונה בכל גיל.


שיטת טומטיס – מציעה טיפול באנשים הסובלים מלקות למידה זו. הטיפול כולל שימוש במכשיר טכנולוגי המכונה SOLISTEN, הדגם הנייד של 'האוזן האלקטרונית', באמצעותה נערכים אימוני הקשבה על ידי גירוי צלילי. הגירוי הצלילי מאמן את האוזן וגורם למערכת העצבית והמוח להתעורר וכך משתפרים תפקודי הגוף והנפש לרבות השפה, הדיבור, הקריאה והכתיבה.

 

כיצד באה הלקות לידי ביטוי?

אדם בעל דיסלקציה יקרא באופן פחות טוב, מאנשים בני גילו בעלי מנת משכל דומה לשלו, אף שעבר תהליך למידת קריאה זהה לשלהם. תהליך רכישת מיומנויות הקריאה ילווה בקשיים את בעל הלקות עוד מכיתה א' וימשך מספר שנים. הקריאה תהיה איטית ושגויה וכרוכה בתחושת מאמץ. הלקות אינה נעלמת עם הגיל וגם דיסלקטים שהשיגו רמת קריאה סבירה יחוו ליקויים הפוגמים באוטומציה של הקריאה.

הגדרות וסוגי הלקות

דיסלקציה‏ נחלקת לסוגים ורמות שונות, אנשים הלוקים בבעיה יסבלו מסימפטומים שונים וחוּמרה שונה. על פי הסימפטומים תחולק האוכלוסייה הדיסלקטית לתת אוכלוסיות בניהם: פונולוגית, לקסיקלית, וויזואלית ומשולבת.

 

אבחון דיסלקציה

רצוי מאוד כי אבחון ראשוני יתבצע כבר בגיל צעיר בו מפתח הילד מיומנויות הקריאה והכתיבה. התסמינים המאפיינים את הבעיה הם: היפוך אותיות ומספרים, קשיים בהעתקה, קשיים בלימוד האלף-בית ומספרים, בלבול בצבעים ובצורות ועוד. את הלקות ניתן לאבחן באמצעות אבחון דידקטי או אבחון פסיכו- דידקטי.

 

חשיבות הטיפול

דיסלקציה לא ניתן לתקן או לרפא באופן מוחלט, אולם ניתן לפתח את המיומנות הפגועה בדרכים שונות, בדרך כלל על ידי אימון ותרגול. כיוון שאימון ותרגול הקריאה דורשים מהמטופל להתעמת באופן ישיר עם קשייו, לעתים קרובות נוצר תסכול והימנעות מהעיסוק בקריאה.


לעומת זאת, הטיפול בשיטת טומטיס פונה לשורש הבעיה ואיננו דורש מהמטופל תרגול קריאה, אלא לאחר שמתבססת תשתית איתנה יותר התומכת בתהליכי הקריאה. כך, המטופל חווה הצלחה
ורצון לקרוא.על ידי טיפול  בבעיה, יחול שיפור שיקל בצורה ניכרת על איכות חייו של בעל הלקות ויבוא לידי ביטוי בהישגיו האקדמיים.