אבחון קשב וריכוז – שוברים את מעגל ההפרעה

אבחון קשב וריכוז – שוברים את מעגל ההפרעה אבחון קשב וריכוז – שוברים את מעגל ההפרעה

 בין 5-10%  מכלל האוכלוסייה, מבוגרים וילדים, סובלים מהפרעת קשב וריכוז, או בכינוייה המקצועי - ADHD/ADD

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים עלולות להעיב לא רק על תפקודים שונים של הילדים הלוקים בהן אלא גם על חיי משפחותיהם. אבחון דידקטי מאפשר להתוודע אל הסיבות והגורמים להפרעות. הפרעות בקשב עלולות להתחדד ולהתעצם כאשר הסביבה עמוסה בגירויים מסיחי דעת, 

ילדים רבים סובלים מהפרעות קשב וריכוז, המפריעות להם לייצר חיים תפקודיים נורמליים ביחס לבני גילם. הקשיים הרבים שלהם מתבטאים בכל מסגרת בה הם מצויים: בבית, בבית הספר ובחברה. אם ילדיכם סובל מהתפרצויות זעם, מחוסר יכולת לשבת במקום, מקשיים חברתיים, או מחוסר יכולת לבטא את הפוטנציאל הלימודי שלו ולהגיע להישגים, כדאי שתבדקו האם הוא סובל מהפרעות קשב וריכוז אבחון קשב וריכוז הוא הצעד הראשון בלהבטיח לילדים אלה חיים נורמליים ויכולת לממש את הפוטנציאל הלימודי, ההתנהגותי והחברתי הגלום בהם.

 

סיבות אפשריות ליצירת סימפטומים של הפרעות קשב וריכוז

הסימפטומים המגדירים הפרעות קשב וריכוז אינם בהכרח נובעים מההפרעה, ויכולים להיות להם מקורות שונים. המטרה הראשונית של אבחון קשב וריכוז היא שלילת גורמים אחרים היכולים לייצר את הסימפטומים. בין המקורות האפשריים ניתן למצוא בעיות רגשיות ונפשיות שונות, הנובעות מדיכאונות, קשיים חברתיים, אלימות בסביבתו של הילד או המתבגר, משפחות הרוסות ועוד. הפרעות התפתחותיות או הפרעות פסיכיאטריות, כגון: מאניה דיפרסיה, פוביות וחרדות, הפרעות שינה וכד', מייצרות אף הן אותם הסימפטומים. שימוש בחומרים ממכרים או מעוררים, יכול לעורר תופעות קרובות להפרעות קשב וריכוז, בקרב מתבגרים.

 

הפרעות הקשב והריכוז באות לידי ביטוי בצורות שונות, ומביאות לקשיי התמודדות רבים בקרב הסובלים מהן. ילדים במיוחד, מאחר ואינם יודעים לבטא את שהם חווים, מגלים תסכול רב ודימוי עצמי ירוד בעקבות ההתמודדות עם ההפרעה.

השפעת ההפרעות על הילד

ילד הסובל מהפרעות קשב וריכוז חווה תיסכולים גדולים מאוד על שאינו מצליח לבטא או להגדיר מדוע הוא מתנהג כך או אחרת. במקרים רבים ההפרעה אינה מאובחנת אצל הילד, וסביבתו מפרשת את התנהגותו כחוסר רצון לנהוג במסגרת המקובלת. הילד, לעומת זאת, אינו מצליח לבטא שהוא פשוט איננו מסוגל. חוסר היכולת לבטא זאת יוצרת תיסכולים גדולים מאוד, המכניסה את הילד עמוק עוד יותר אל תוך תסמיני ההפרעה. ילד שאינו מקבל טיפול נכון, לרוב יסתגר בתוך עצמו, יסבול מדימוי עצמי נמוך מאוד ומחוסר ביטחון, יבחר פעמים רבות באלימות כדרך לפתרון קונפליקטים, סף הרגישות שלו יהיה נמוך מאוד ורמת פוגענותו גבוהה, הוא יסבול מהתפרצויות זעם, ולרוב ימנע מלהתנסות בדברים חדשים בהם הוא עלול לחוות כישלון.

 

אבחון קשב וריכוז – מאבחנים ומטפלים במקום הנכון

כדי להבטיח הקלה משמעותית בתסמינים, צריך קודם כל לאבחן נכון את ההפרעה ובשלב השני יש לטפל בה בצורה נכונה. לא כל טיפול מעניק לילד את ההצלחה לה הוא מצפה, ובמקרים רבים הטיפול אף גורם יותר נזק מאשר תועלת. טומטיס ישראל מקיימת אבחון קשב וריכוז ומבטיחה בסופו טיפול מוצלח ללא סבל ותופעות לוואי למי שאובחן כסובל מההפרעה. ילדים רבים מוגדרים כסובלים מהתופעה, ובאמצעות אבחון קשב וריכוז ניתן בקלות לגלות האם ההפרעה נמצאת בנבדק או לא.

 

אבחון קשב וריכוז והתמודדות במסגרת החינוכית

אבחון קשב וריכוז הינו הליך פשוט ביותר, ובסופו נקבע האם הילד או האדם המבוגר סובל מההפרעה, ואם כן ניתן למצוא את דרכי הטיפול המתאימות ביותר, ולשנות דרכי התמודדות בהתאם. אחד מהדברים שצריך להתייחס אליהם בזהירות כשמדובר בילדים, הוא שילובם במערכת החינוך הרגילה, אשר אינה מסוגלת לספק כלים מתאימים ומלאים לסובלים מההפרעה.

 

כמובן, שיש ליידע את מורי הילד בקיומה של ההפרעה, ולהבין כי גם בבית וגם בבית הספר הילד אינו מסוגל להתחשב בנורמות ובכללים שמציבה לו החברה או המסגרת. חוסר המסוגלות אינו נובע מחוסר רצון, כי אם מחוסר יכולת לבצע את המוטל עליו. כך שהשלב הראשון בטיפול בהפרעה יהיה בשינוי הגישה כלפי הילד, מגורם מפריע ובלתי ממושמע, לילד הזקוק לכלים שונים בכדי להתמודד עם כללי החברה ועם המטלות שהוצבו לו.

 

במקרים של הפרעות קשב וריכוז חשוב להבין כי משמעת נוקשה והצבת גבולות ברורה ותקיפה יותר לא תסייע, ואף תגרום לתסכולים רבים יותר, מערבולת של כעסים ולפגיעה משמעותית בביטחונו העצמי של הילד, כתוצאה מהכישלונות הרבים אותם הוא חווה, וחוסר היכולת לעמוד בציפיות החברה ממנו.

 

טיפול שורש

על ידי טיפול נכון ניתן למזער את ההפרעה ואף להעלימה לחלוטין, וזאת אם מטפלים בשורש הבעיה ולא בסימפטומים שלה. שיטת טומטיס המהפכנית מטפלת בהפרעה באמצעות טיפול קצר, לאחר אבחון קשב וריכוז בשיטה ייחודית.

הטיפול המהפכני מטפל בתופעות נוספות, כגון: תסמונת אספרגר, אוטיזם, לקויות למידה, עיכוב התפתחותי, הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים ועוד. לאחר אבחון הפרעות קשב וריכוז יוכל להינות המאובחן מטיפול קצר היכול להיעשות גם בביתו הוא. עבור הילד המאובחן אין הטיפול מהווה הפרעה, שכן במהלכו יוכל להמשיך בעיסוקיו כרגיל.

 

 

 

סיפורים אישיים: