אבחון קשב וריכוז – שוברים את מעגל ההפרעה

אבחון קשב וריכוז – שוברים את מעגל ההפרעה אבחון קשב וריכוז – שוברים את מעגל ההפרעה

 בין 5-10%  מכלל האוכלוסייה, מבוגרים וילדים, סובלים מהפרעת קשב וריכוז, או בכינוייה המקצועי - ADHD/ADD

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים עלולות להעיב לא רק על תפקודים שונים של הילדים הלוקים בהן אלא גם על חיי משפחותיהם. אבחון דידקטי מאפשר להתוודע אל הסיבות והגורמים להפרעות. הפרעות בקשב עלולות להתחדד ולהתעצם כאשר הסביבה עמוסה בגירויים מסיחי דעת, 

ילדים רבים סובלים מהפרעות קשב וריכוז, המפריעות להם לייצר חיים תפקודיים נורמליים ביחס לבני גילם. הקשיים הרבים שלהם מתבטאים בכל מסגרת בה הם מצויים: בבית, בבית הספר ובחברה. אבחון קשב וריכוז הוא הצעד הראשון בלהבטיח לילדים אלה חיים נורמליים ויכולת לממש את הפוטנציאל הלימודי, ההתנהגותי והחברתי הגלום בהם.

 

סיבות אפשריות ליצירת סימפטומים של הפרעות קשב וריכוז


הסימפטומים המגדירים הפרעות קשב וריכוז אינם בהכרח נובעים מההפרעה, ויכולים להיות להם מקורות שונים. המטרה הראשונית של אבחון קשב וריכוז היא שלילת גורמים אחרים היכולים לייצר את הסימפטומים. בין המקורות האפשריים ניתן למצוא בעיות רגשיות ונפשיות שונות, הנובעות מדיכאונות, קשיים חברתיים, אלימות בסביבתו של הילד או המתבגר, משפחות הרוסות ועוד. הפרעות התפתחותיות או הפרעות פסיכיאטריות, כגון: מאניה דיפרסיה, פוביות וחרדות, הפרעות שינה וכד', מייצרות אף הן אותם הסימפטומים. שימוש בחומרים ממכרים או מעוררים, יכול לעורר תופעות קרובות להפרעות קשב וריכוז, בקרב מתבגרים.

 

השפעת ההפרעות על הילד


ילד הסובל מהפרעות קשב וריכוז חווה תיסכולים גדולים מאוד על שאינו מצליח לבטא או להגדיר מדוע הוא מתנהג כך או אחרת. במקרים רבים ההפרעה אינה מאובחנת אצל הילד, וסביבתו מפרשת את התנהגותו כחוסר רצון לנהוג במסגרת המקובלת. הילד, לעומת זאת, אינו מצליח לבטא שהוא פשוט איננו מסוגל. חוסר היכולת לבטא זאת יוצרת תיסכולים גדולים מאוד, המכניסה את הילד עמוק עוד יותר אל תוך תסמיני ההפרעה. ילד שאינו מקבל טיפול נכון, לרוב יסתגר בתוך עצמו, יסבול מדימוי עצמי נמוך מאוד ומחוסר ביטחון, יבחר פעמים רבות באלימות כדרך לפתרון קונפליקטים, סף הרגישות שלו יהיה נמוך מאוד ורמת פוגענותו גבוהה, הוא יסבול מהתפרצויות זעם, ולרוב ימנע מלהתנסות בדברים חדשים בהם הוא עלול לחוות כישלון.

 

אבחון קשב וריכוז – מאבחנים ומטפלים במקום הנכון


כדי להבטיח הקלה משמעותית בתסמינים, צריך קודם כל לאבחן נכון את ההפרעה ובשלב השני יש לטפל בה בצורה נכונה. לא כל טיפול מעניק לילד את ההצלחה לה הוא מצפה, ובמקרים רבים הטיפול אף גורם יותר נזק מאשר תועלת. טומטיס ישראל מקיימת אבחון קשב וריכוז ומבטיחה בסופו טיפול מוצלח ללא סבל ותופעות לוואי למי שאובחן כסובל מההפרעה.

סיפורים אישיים: